Aileden Ayrı Kalmak Çocuğu Ne Yönde Etkiler?

Çocuklar çeşitli nedenlerle ailelerinden kısa ya da uzun süreli ayrı kalabilirler. Bu süreçte çocuklar ailelerinin beklediği davranış şekillerinden uzaklaşabilirler.

Aileden Ayrı Kalmak Çocuğu Ne Yönde Etkiler?

Aileden ayrı kalmak çocuğu nasıl etkilemektedir?

Anneler, doğumdan sonra çocuklarının ruhsal ve fiziksel yönden gelişimini olumsuz yönde etkilememek adına işe dönme sürelerini uzatabilirler. Fakat bazı anneler için bu mümkün olmayabilir, çocuk yeterince büyümeden işlerine dönebilirler. Böyle bir durumda, artık çocuk için annesinden ayrılma vakti gelmiştir. Genel görüş, 18. aydan itibaren bu ayrılığın başlamasının çocukta olumlu etkiler bıraktığı yönündedir. Çocuk bunu bir ayrılık olarak algılamaz. Aksine, annesiyle olan duyusal ve bilişsel birlikteliği güçlenir. İki yaşından itibaren kreşe başlaması da çocuğun kişisel ve sosyal gelişimi açısından olumlu bir harekettir. Dolayısıyla çocuğun annesinden ayrılmasını her zaman kötü bir durum olarak görmek yerinde bir düşünce olmayacaktır.

Yukarıda bahsedilen kısa süreli ayrılıkların dışında, belirli nedenlerle ailelerinden uzakta kalan çocuklar da vardır. Bu çocuklar aileleriyle tekrar bir araya geldiklerinde onlara karşı hırçın olabilirler. Ailelerinin istediklerine sürekli karşı çıkan bu çocuklar, mutlu olmadıkları izlenimi uyandırabilirler. Çocuğun bu davranışlarının altında yatan nedenleri ailesinden ayrı kaldığı yerde, orada yaşayan insanlarda aramak mümkündür. Çünkü çocuğun yaşadığı sosyal ortam, onun davranış kalıplarına doğrudan etki eden faktörler arasında gösterilir. Buradan alınacak bilgiler, ailesine karşı neden tepkili olduğunu açıklayabilir. Sabırlı olup durumu anlamaya çalışmak yapılacak en yararlı şeydir.

Çocuğun ayrı kalmasıyla ilgili tepkisini düzeltmek için ne yapılmalı?

Çocuğun bu tepkili hâlini düzeltmek, tamamen ailenin elindedir. Kendilerinden uzakta olan çocuk, onların kurallarını benimsemez, yapmasını istedikleri şeylere karşı çıkar. Bu süreçte ailenin sabırlı olmasında fayda vardır. Çünkü çocuklarda davranış kalıpları kolay kolay değişmez. Aile, uğraştığı ölçüde ve zamanla çocuktan sonuç alacaktır. Önemli olan uygulanan yöntemde ısrarcı olmak, vazgeçmemektir. Her türlü çabaya rağmen çocuk yine de istenileni vermiyorsa profesyonel bir birime danışmak yararlı olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0