Ağlayan Bir Bebeği Sakinleştirmenin Yolları

Yenidoğan bebeklerin sürekli ağlaması, bir süre sonra ebeveynlerin kötü hissetmesine neden olabilir fakat bebeğinizin neden ağladığını çözerseniz sonrasında onu avutmanız daha kolay olacaktır.

Ağlayan Bir Bebeği Sakinleştirmenin Yolları

Ağlayan bebek nasıl sakinleştirilir?

İlk defa bebek sahibi olan anne-babaların, bebeklerinin ağlamasını anlamlandırmaları zaman alabilir. Bebekler, en ufak bir sorunda ağladıkları için ilk başlarda bununla mücadele etmek ebeveynleri oldukça yorar. Fakat bebeğinizin ne zaman ve ne için ağladığını çözdükten sonra işiniz kolaylaşabilir. Çünkü sorunu çözdükten sonra nasıl müdahale edeceğinizi bilirsiniz ve böylece zaman kazanmış olursunuz.

Sürekli ağlayan, huysuzlanan ve mutsuz olan bir bebekle nasıl baş edilir?

Ebeveynlerin, bebeklerin neden ağladığını anlaması için bol bol gözlem yapmaları gerekir. Bebeğinizin neden ağladığını zamanla çözebilirsiniz ve duruma daha kolay müdahale edebilirsiniz. Bebekler genelde acıktıkları ve uykuları geldiği zaman ağlarlar. Bebeğiniz ağlamaya başladığında öncelikli olarak bunları kontrol edebilirsiniz. Bebeğinizi emdikten sonra sakinleşiyorsa ağlamasının nedeni açlıktır fakat emmeyi kabul etmiyorsa bebeğinizin altını kontrol edebilirsiniz. Bebekler bezlerinin kirli olmasından hoşlanmazlar ve bezlerini kirlettikten sonra ağlamaya başlarlar. Bebeğinizin bezini sık sık kontrol ederek ağlamaya başlamadan müdahale edebilirsiniz. Bebeğinizin bezini temiz tutmanız, ağlamasının dışında pişik oluşumunu da önleyecektir. Bebeklerin cildi hassas olduğundan kısa sürede pişik olabilirler. Bebeğiniz, tok ve altı temiz olduğu hâlde ağlamaya devam ediyorsa başka bir durumdan dolayı rahatsız hissediyor olabilir. Eğer ortam sıcaksa ve üstündeki giysiler kalınsa bebeğiniz fazla sıcaklamış olabilir ya da tam tersi üzerindekiler inceyse üşümeye başlamış olabilir. Bebeklerin cildinin hassas olması ısıya karşı daha duyarlı olmalarına neden olur.

Bebekler emme sırasında hava yutabilir, bu da gaz oluşumuna sebep olur. Gaz sancısı çeken bebekler rahatsızlıklarını ağlayarak belli etmeye çalışırlar. Bebeğinizin gazını çıkarak sakinleştirmeye çalışabilirsiniz. Bazı bebekler hareket hâlinde olmaktan hoşlanırlar. Yenidoğan bir bebek tek başına fazla hareket edemediğinden bir süre sonra sabit kalmaktan sıkılabilir. Bebeğinizi kucağınıza alarak evin içinde gezdirebilirsiniz. Dışarıda hava güzelse çocuğunuzla yapacağınız bir gezi ikiniz için de iyi olabilir. Sıkılan bebeğinizin oyalanmasını sağlamak için ona şarkı söyleyebilir ya da kitap okuyabilirsiniz. Bebeğiniz henüz bunları anlamasa da sesinizi dinlemek hoşuna gidecektir.

Bazı bebekler her şeye rağmen ağlamaya devam edebilir. Bebeğiniz ağlamayı kesmiyorsa onu kendi hâline bırakmak daha iyi bir seçenek olabilir. Bebeğiniz ağlamaktan bir süre sonra yorulacaktır. Böylece yorulan bebeğiniz uyumak isteyecektir. Yorulan bebeklerin uykuya dalması daha kolay olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0