Ağlamak ve Uyku Düzeni

Ebeveynin, çocuk ağladığında onu yalnız bırakması, ağlama durumuna son vermek için iyi bir yöntem olduğunu söyleyen yönteme “kontrollü ağlama” denir. Kontrollü ağlama, çocuğa her ağladığında ebeveynin yanında olmayacağını öğretir. Bu sebepten de çocuk uyumayı tercih eder.

Ağlamak ve Uyku Düzeni

Kontrollü ağlama nedir?

Kontrolü ağlama yöntemi kısa süreli sonuçlarda başarılı olsa da çocuk üzerindeki etkilerini göz ardı eder. Yapılan araştırmalar bu yöntemin uzun vadede yararlı olmadığını ileri sürmektedir. Ancak daha çok uzman gözetimi eşliğinde uygulandığında çocukta istenilen sağlıklı sonuçlara ulaşabilir.

Ebeveynlerin sıklıkla karşılaştığı durumlardan biri, çocuğun yatma öncesi ağlamakta ısrarcı olmasıdır. Ebeveyn, yatağa bıraktığında çocuk her seferinde ağlıyorsa ve çocuk ağlarken uyumasını bekliyorsa, bu durum çocuktaki güven duygusunu sarsabilir. Ayrıca uyuma zamanı geldiğinde çocuğun uyumasına yardımcı olunması kendi kendine uyuyabilmesi için gerekli becerileri kazanmasını engelleyebilir. Dolayısıyla bu tip durumlarda ebeveynin çocuğu özgür bırakması daha faydalı olabilir.

Bunların dışında, çocuk eğer uyku zamanıyla ilgili problem çıkartıyorsa huzursuzlandığında değil, daha sakin olduğu zaman diliminde ebeveynler uykuya yönlendirebilir. Böylelikle hırçın davranışları engellenebilir.

Bebeklerde ağlama durumu ebeveynin uyku düzenini nasıl etkiler?

Ebeveynler uykuyla ilgili problemleri öncelikle sakin yöntemlerle halletmeye çalışmalıdır. Misal, çocuk sadece ebeveynle yatmak istiyor ve yalnız başına yatmayı reddediyorsa aşama aşama yalnız yatmaya yönlendirilebilir. Önce yatağında beraber yatılıp daha sonraki günlerde sadece yatağın yanında durularak yalnız yatmaya alıştırılabilir.

Yine uyku zamanı geldiğinde ebeveynin, çocuğunu ödüllendirmesi de başarılı bir yöntem olabilir. Ödüllendirirken dikkat edilmesi gereken husus; çocuğun yaşına göre hedefler ve ödüller koyulmasıdır. 2 yaşındaki çocuk için 1 hafta boyunca her gün sabaha kadar yalnız yatması uzun hedef olur ama her gün bunu tekrarlayarak alışkanlık hâline getirilebilir. Sürekli oyun ve gezme hâlinde olduğu için gezmeye götürmek cazip bir ödül olmayabilir ama alışverişte kendi seçeceği boyama kitabı ya da oyuncak cazip bir ödül olabilir. Daha büyük çocuklarda günlük hedeflerle biriktirilen puanlarla hafta sonu için çocuğun mutlu olacağı planlar yapılabilir.

Ebeveynler, çocuk başarısız olduğunda vaat ettikleri ödülleri yerine getirmemek için yapmayı düşündükleri aktiviteleri ödül olarak göstermemelilerdir. Eğer çocuk başarısız olursa azarlayarak karşısında olmak yerine yanında olarak, “Bugün puan toplayamadın ama bunu bu akşam telafi edeceğine inanıyorum.” şeklinde teşvik edebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0