9 AYLIK BEBEKLERDE DİL VE BİLİŞSEL GELİŞİM

Bebek gelişiminde özellikle 9. ay dönüm noktasıdır, bu aydan sonra bebekler daha anlamlı sesler çıkarmaya başlarken ilk kelimelerini söyleyebilirler. Aynı zamanda bilişsel yetenekleri dâhilinde nesnelerin sürekliliğini de kavramış olmaları beklenmelidir. 9 Aylık bebek dil gelişimi nasıl olur gelin bakalım.

9 AYLIK BEBEKLERDE DİL VE BİLİŞSEL GELİŞİM

9 Aylık bebek dil gelişimi nasıl olur?

9 aylık bebekler bu süreçte daha ritmik ve hecelemeye benzer sesler çıkartabilirler. Bu durum duydukları sesleri taklit etmelerinden dolayı yaşanır. Aynı zamanda bu, konuşmayı da öğrenmelerinin bir yoludur. Bu hecelemeler, çoğunlukla ana dilinin heceleme özelliklerini de taşıyabilir. “Ma-ma” gibi anlaşılabilir ritmik sesler olmasının yanında, çoğunlukla 2 heceli oldukları görülmektedir. Bebekler 9. ay itibariyle; sevindiklerinde, bir şey istediklerinde ya da kızdıklarında iletişim aracı olarak da bu seslerden çıkartabilirler. Heceleri art arda söylerler ve anlamlı bir bütün gibi görünmesini sağlayabilirler. Öte yandan özellikle anne ve babalar bu seslerden çeşitli anlamlar çıkarmaya daha yatkın olacaklardır. Bebekler sadece bir amaç için değil sadece eğlenmek için de çeşitli hecelerden oluşan sesler çıkartabilirler. Çıkardıkları sesleri duyarak, bundan haz aldıkları düşünülmektedir.

9 aylık bebeğin dil gelişimi nasıldır?

9. aydan sonra bebekler düşük ve yüksek olmak üzere çeşitli frekanslarda, boğazdan ya da genizden sesler çıkartmaya başlarlar. Öte yandan dikkatinizi çektiğini anladığı anda bazı sesleri özellikle tekrar etmeye başlayacaklardır. 32. haftada ise hecelemeler anlamlı bir bütün olmaya başlar ve anne, baba, mama, dede gibi kelimeleri söyleyebilirler. İlerleyen süreçte özellikle 40 ve 48. haftalar arasında bebeklerin anlamlı kelimeleri söyleyebilecek düzeye gelebilmeleri beklenir. Aynı süreçte bebeklerin söylenenleri anlaması da çoğunlukla görülen bir durumdur. Diğer taraftan duydukları sesleri taklit etme içgüdüleri onları bu dönemde daha fazla tekrara yönlendirebilir ve hatta hayvan seslerini de sık sık taklit edebilirler. Dil gelişimi her zaman ileriye doğru gelişmeyebilir ve bazı durumlarda duraklayabilir. Bu normal bir durum olmakla birlikte anlayış gösterilmelidir. Çocuğunuz yeni yeni konuşmaya başladığında onunla iletişim kurarken burada, orada, üstünde, altında, arkasında gibi kelimelerin bolca kullanılması da konuşma yetisinin gelişmesinde faydalı olacaktır.

9. aydan sonra bebekler, nesnelerin sürekliliği konusunda bir bilince varabilirler. Yani nesneler gözlerinin önünde değilken de onların varlıklarını sürdürdüklerini anlayabilirler. Henüz 6 aylık bir bebeğin böyle bir yetisi olmadığından o anda gözünden ayrılan her nesne onun için yok olmaktadır. 9 aylık bebeklerse saklanan cisimleri aramaya yönelebilirler çünkü varlıklarının hâlen sürdüğünü artık anlamışlardır. Yine 9 aylık bebeklerde ilk kez zekâ göstergesi davranışların (bilinçli davranışların) olduğu da ebeveynler tarafından görülebilir.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE OKUMA-YAZMA EĞİTİMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0