BEŞİNCİ YILDAN SONRA DİL VE BİLİŞSEL GELİŞİM

5 yaşındaki bir çocuk her zaman konuşmak, sormak ve öğrenmek isteyebilir. Uzun cümleler kurmaya çalışabilir ve bunu büyük oranda başarabilirler. Zihin faaliyetleri henüz bir yetişkine göre çok ilkel olsa da, 5 yaşındaki bir çocuk daha önceki yıllara göre bu alanda büyük bir gelişim katetmiştir. 5 yaş bilişsel gelişim özelliklerini bilmenizde fayda var.

BEŞİNCİ YILDAN SONRA DİL VE BİLİŞSEL GELİŞİM

5 Yaş Bilişsel Gelişim Nasıl Olur?

Beşinci yıldan sonra çocukların, dil bilgisine uygun olarak konuşmaya çalıştıkları ve genel olarak da bunda başarılı oldukları görülebilir. Basit sorular yerine daha çok ayrıntı isteyen sorular sorabilir ve genelde söylemek istediklerini söylemeden önce düşünebilirler. 2-7 yaş arasındaki çocuklar çevrelerindeki nesneleri ve oluşları ayrıntılarıyla değil de daha basit bir düzlemde algılarlar. Bu bütünleştirmeye “syncretism” denir. Bu nedenle iki alakasız olay arasında bağlantı kurabilirler. Diğer taraftan zihinsel kıyaslama yetenekleri de henüz çok az geliştiğinden nesneler arasındaki parça-bütün ilişkisi 5 yaşındaki bir çocuk için anlaşılması güç bir durum olabilir.

5 yaşındaki bir çocuk genelde “Ne kadar?” sorusunun cevabını net olarak verebilecek bir zihinsel gelişmişliğe henüz sahip olmayabilir. Bu nedenle örnek olarak elinde 6 adet küp bulunan çocuğun oynadığı küp miktarını zihinsel olarak bilmesi beklenmemelidir. Bu çocuğa 6 adet küpün var denildiğinde (sayılarak 6 adet olduğu gösterilir) dahi neden “6” sayısını kullandığınızı tam olarak anlayamayacaktır. 10’a kadar saymasını bilse de bu durum sadece çeşitli sesler çıkartarak ezberlediği bir yöntemdir. Sayı ile ilgili kavram oluşumu çoğunlukla söz konusu değildir. Yine bu dönemde zihinsel süreçler çocuklarda benmerkezci olarak gelişmektedir. Kendilerini olayların merkezinde gören çocuklardan neden-sonuç ilişkisini yetişkinler kadar sağlıklı kurması da bu nedenle beklenmemelidir. Aynı zamanda nesneleri gruplandırmada sorun yaşayabilirler. Benim ve benim olmayan eşyalar diye bir gruplandırmayı genellikle yapamadıkları için evde bulunan her nesneyle etkileşim içinde olabilirler. Çiçek grubu olduğunu öğrense de daha sonraki bir zamanda papatya gördüğünde, onu çiçek grubu içinde saymayabilir.

Bu yaş aralığındaki çocukların gelişimine katkı sunmak isteyen ebeveynlerin yapmaları gerekenler arasında bazı davranışlar bulunmaktadır. Çocuklarının sorularına imkânları dâhilinde her zaman cevap verebilirler ve neden-sonuç ilişkisi içinde olayları anlatabilirler. El-göz koordinasyonu ve ince motor becerilerinin gelişmesi için de makas verilerek dergi, gazetelerden resimler kesmesini isteyebilirler.

BEŞ YAŞINDAKİ ÇOCUKLARDA GELİŞİM ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0