20 Aylık Bebek Ne Yapar?

Bebeğiniz 19.5 ay itibarı ile taklit yeteneğini kazanır ve komik davranışlar sergileyerek sizi güldürür. Yavaş yavaş koşmaya başlar ve afacanlıklar peşi sıra gelir.

20 Aylık Bebek Ne Yapar?

20. ayda bebekler ne tepkileri verebilir?

Bebeğiniz basit ev işlerine yardımcı olmak isteyecektir. Tabureye çıkıp bulaşıkları yıkamak isteyecek, mutfak dolaplarına tabakları koymak isteyecek, tencereden yemeği tabağına kendi koymak isteyecek ve sürekli olarak “Ben ben!” sesleri yükselmeye başlayacaktır. Her şeyi kendi yapmak isteyeceği bir döneme girerek kendini kanıtlamaya çalışacaktır. Bu dönemde birçok yeni huylar edinecek hiç yapmadığı işleri yapacaktır. Örneğin, bir arkadaşına hiç sebep yokken vurabilir ve sonucunu merak edip bekleyebilir. Bebeğiniz artık sebep-sonuç dönemine girmiştir. Bebeğinizin her şey hakkında kendi fikir ve ihtiyaçları oluştuğu için bu aylarda öfke patlamalarına rastlamak normaldir. Sakinliğinizi koruyun. Çocukların kardeşleri olsun ya da olmasın paylaşmayı öğrenmesi zordur.

Paylaşmayı öğrenmesi çok önemli ve üzerinde çalışılması gereken bir konudur. Öncelikle sizin ne kadar paylaşımcı olduğunuzu gözlemlemesi gerekir. Örnek olarak sevdiğiniz bir yemeği iki ayrı tabağa bölüştürerek yemeğinizi paylaştığınızı ona gösterin. Arkadaşlarıyla sevdiği oyuncaklarını paylaşmada güçlük çekebilir bu gibi durumlarda ısrarcı olmayın sadece anlatın ve konuşun.

Bu yaşlarda bebeğinizin gelişimine yardımcı olmak için sakla bul oyunları oynayın. Bir cismin hangi elinizde olduğunu bulmasını isteyin. Kâğıt kalem ve boyalarla yapılacak resimler, el ve göz koordinasyonunun gelişmesinde çok fayda sağlayacaktır, farklı renkleri görmek de onu çok mutlu edecek, heyecanlandıracaktır. Bebeğiniz merdiven çıkmayı çok sever ama inerken yardımınızı isteyecektir. Artık rahatlıkla koşabilmektedir. Biberonu aşama aşama bırakmayı deneyin. Giderek daha az biberonla, daha çok bardakla içmek işe yarayacaktır. Dışardayken güvenli olan her şeyi keşfetmesine müsaade edin. Taşa otursun, bir kediyi sevsin, toprağa, yapraklara dokunsun araştırsın… Bırakın bebeğiniz özgürce hem kendini hem de çevreyi keşfetsin. Bebekler bu şekilde dünyayı öğrenir.

Çocuğunuz bu aylarda yüksek sesten korkma, bağrışmalardan ürkme gibi tepkilerde gösterebilir. Artık bebeğinizin hayal gücü de genişlemeye başlıyordur, sizin normal karşılayabileceğiniz her durum çocuğunuzun gözünde çok büyük olabilir ve korkabilir. Bu durumda çocuğunuzun duygularını hafife almayarak ona güven vermeniz gerekir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0