2-3 Yaş Aralığındaki Çocuklarda Temel Gelişim

2-3 yaş aralığındaki çocuklar, genellikle bir anda gelişim gösterirler ve 3. yıldan sonra daha kararlı bir hâl alırlar. Bu nedenle bu ani gelişim ve büyüme ebeveynlerde paniğe yol açmaktadır.

2-3 Yaş Aralığındaki Çocuklarda Temel Gelişim

2-3 yaş aralığındaki çocukların sergilemesi beklenen davranışlar nelerdir?

2-3 yaş arasındaki çocukların ekseriyeti olumsuz, kararsız ve isyankâr davranışlar sergilerler. Bu gelişimlerinin normal ama özellikle anne babaları açısından en zor dönemlerinden birisidir. Büyüklerinin sözünü dinlememe ve hatta karşı çıkarak isyan etme davranışları çok sık görülür. Bunun başlıca nedenleri arasında, kendi özgürlüğünü hissetmeye başlayan çocukların otoriterliklerini ve özgürlük alanlarını test etmek istemeleri vardır. Ancak bu davranışlar genelde ebeveynlerin koyduğu yasaklarla kesişmektedir ve çocukta huzursuz hâllere neden olur. 2-3 yaş aralığı, çocuklarda sinir sistemlerinin gelişmesi açısından bir ara dönem olma özelliği taşır. Diğer taraftan günlük stresler, çocukları bu dönemde etkilemeye başlarken gece kâbus görmelerine de neden olmaktadır. Yine bu dönemin en önemli özelliği çocukların aşırı uçlarda davranmalarıdır.

Bu evrede genel olarak sağlıklı gelişen çocukların, motor davranışlarında bulunmaları beklenir. Merdiven inip çıkmakta bir sorun (genellikle) yaşamamak, dengesini kaybetmeden bir düzlem üzerinde koşmak ve aniden durmak, büyük oyuncaklarla oynayabilmek ve onları yönetebilmek, 1-2 basamak aşağıya atlayabilmek, küçük topları çok fazla güç sarf etmeden fırlatabilmek motor becerilerindendir. Daha çok küp kullanarak dengeli kuleler inşa edebilme, kalemi kavrarken üçüncü bir parmağını da kullanarak genelde T ya da V harflerini taklit ederek çizebilme ince motor becerilerindendir ve bu dönemde görülür.  

Çocukların bu dönemdeki grafiksel faaliyetleri, 2 yaşından öncesine göre daha gelişmiş olabilir. Daha karmaşık çizgileri anlamlı olabilecek şekilde çizebilirler fakat bunlar hâlen yetişkinlere göre basit karalamalar olabilir. Boyaları daha fazla kullanarak anlamlı olabilecek bir kompozisyon ortaya çıkarabilirler. 2-3 yaş aralığındaki çocukların algısal gelişimleri, önceki yıla göre oldukça artmış olması muhtemeldir. Kendi adlarını tamamıyla öğrenmiş olurlar ve çağrıldıklarında tepki verirler. Bir kez gösterildikten sonra fotoğraflarda kendilerini tanıyabilirler. Arkadaşıyla birlikte şarkı söyleyebilirler veya şarkının bir bölümüne eşlik edebilirler. Aynı zamanda 2-3 yaş aralığındaki çocuklar genellikle resimli kitaplardan büyük keyif alırlar ve resimleri en ince ayrıntısına kadar inceleyebilirler. Kaşıkla kendi kendilerine yemek yeme becerileri bir önceki hâllerine göre daha dengeli ve gelişmiştir. Pantolonlarını ya da şortlarını çıkartabilirler ancak çoğu durumda geri giyemezler. Yine bu yaştaki çocuklarda sıkça görüldüğü üzere, çok hareketli olan yapıları onları durmadan bir yerlere koşuyor gibi algılamanıza neden olabilir.

2-3 yaş aralığında çocuk gelişimi nasıldır?

2-3 yaş aralığındaki çocuklar bu dönemde genellikle rol ağırlıklı olan ve işbirliğine dayanan oyunlara yönelebilirler. 2. yaşlarında kullandıkları 50 kelime bu dönemde 200 kelimeye kadar çıkabilir ve daha anlamlı cümleler kurabilirler. Ancak hâlen yetişkinlerin nazarında çocukça konuştukları gerçeği değişmemiştir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0