Yeni Bebek Yeni Bir Oda Gerektirir

by Bebek Melekleri

Aile hayatına yeni dâhil olan bir bebek evdeki tüm düzenin tekrar gözden geçirilmesini gerekli kılar. Eğer başka çocuğunuz varsa ve herkese yetecek sayıda odası olan bir evde yaşıyorsanız bebeğiniz için tercih edeceğiniz oda büyük kardeşi etkileyebilir.

Yeni bebek için bir oda seçmek ikilemde kalmanıza yol açabilir. Büyük çocuğu yeni bir odaya geçirmek genelde onun eşyalarının bebeğe uygun oluşu sebebiyle mantıklı bir seçenek gibi görünür. Büyük çocuğa ileriki yıllarda da kullanabileceği yeni eşyalar almak size mantıklı gibi görünse de kendini odasından atılmış gibi hissetmesine yol açabilir. Bebek geldiğinde büyük çocuğunuzun kendi odasında kalması ona kendini güvende hissettirecektir. Bebeğin gelişiyle odadan taşınması gerekmesiyse rahatsız edici olabilir. Bu durum yaş grubuna göre farklılık gösterebilir. 2-3 yaşlarındaki küçük çocuklar değişiklikten hiç hoşlanmadıkları için kendi odasındaki eşyaların bile değişmesinden rahatsız olabilir. Ancak daha ileriki yaşlarda bir çocuk için yeni oda ve yeni eşyalar mutluluk verici olabilir. Bu durum çocuğun yaşına ek olarak mizacına da bağlıdır.

Bebeğe yeni bir oda hazırlamak da küçük bir çocuk için nasıl karşılayacağı belirsiz olan bir konudur. Eve gelen yeni bebek için yeni bir odanın dekore edilmesi büyük çocuğunuzun rekabeti kaybettiğini hissetmesine ve huysuzlanmasına sebep olabilir. Böyle durumların önüne geçmek için bu konuda çocuğunuzun fikrini sormayı deneyebilirsiniz. Eğer siz kararınızı kesin olarak verdiyseniz, örneğin yeni odaya büyük çocuğunuzu geçirmeyi düşünüyorsanız, ona bunu kabullendirecek şeyler söylemeyi deneyebilirsiniz. Çocuklar büyümeye çok heveslidir. Yeni odaya büyük çocukların yatacağı gibi büyük bir yatak almak cazip gelerek ikna olmasını sağlayabilir.

Çocuğunuza seçme şansı verdiğinizde odası konusunda verilecek kararlar hakkında da söz hakkı tanımalısınız. Odasının duvarlarının rengine karar vermek bile odaya dair hevesini artıracaktır. Kendisine karar verme hakkı vermeniz, kararlarını reddettiğinde ikna etmenizi kolaylaştıracaktır.

Tuvalet eğitimine başlayan çocuğun bezi reddetmesi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler