Sürekli Atıştırmak İsteyen Çocuklar

by Bebek Melekleri

Yemek yeme Bazı çocuklar, yemek vakti gelmese bile gün içinde sık sık bir şeyler yemek isteyebilir. Bu tür isteklerde bulunan çocukları her seferinde reddetmeden fakat dikkatli davranarak kendilerini kontrol etmelerini ve uygun beslenme düzenine alışmasını sağlayabilirsiniz.

Yemek Yeme Çocuk kilolu değilse bile sürekli atıştırması mümkün mü?

Çocuğunuz fazla kilolu olmasa bile yemekten kısa bir süre bir şeyler yemek isteyebilir. İki, üç yaş civarında bulunan çocukların ebeveynlerinin belirlediği beslenme planına tamamen sadık kalması zor olacaktır. Bu dönemde bulunan çocuklar bazen çok az, bazen çok fazla, bazen de kendisi için faydalı olmayan gıdalarla beslenmek isteyebilir. Çocuğunuzun beslenme konusunda ileride fazla seçici olmaması veya uygun beslenmeye alışması için ona doğru şekilde beslenmeyi öğretmeye çalışmanız faydalı olacaktır.

Çocuğunuz aç olduğunu söylediğinde onun yemek yemesine engel olmayın ancak bunu söylediği zamanlarda gerçekten acıktığından emin olmalısınız. Çocuğunuz, mutsuzluk, yorgunluk, sıkıntı, korku gibi duygular nedeniyle yiyecek bir şeyler arıyorsa, bu duygularıyla baş etmesi için yemek yemek yerine başka çözümler üretmesi için çaba göstermelisiniz. Aç olmadığı zaman, çocuğunuza yemek yemesi için ısrarlı davranışlarda bulunmamaya veya doyduğunu söylediğinde yemeğini tamamen bitirmesi için baskı yapmamaya özen gösterin.

Yemek kısıtlamayı, çocuğunuzun istediği bir şeyi yemesine engel olmayı bir cezalandırma yöntemi olarak kullanmaktan veya sevdiği şeyleri ödül olarak vermekten, ağladığı zaman sakinleşmesi için yiyecek bir şeyler vermekten kaçının. Çocuğunuz ödül olarak veya sakinleşmek için bir şeyler yemeye alışırsa ilerleyen süreçte hem çocuğunuz hem de sizin için olumsuz durumlar doğabilir. Bunların yerine, çocuğunuzu sakinleştirmeye çalışmak için veya bir şeye teşvik etmek için onunla konuşmayı, sevdiği oyuncaklarla ilgilenmesini deneyebilirsiniz.

Çocuğunuz yemek yerken, etrafında onun dikkatini dağıtıp yeterince beslenmesine engel olacak şeyler bulunmamasına dikkat edin. Yemek yerken başka şeylerle ilgilenen çocuklar, yemek vaktinde yeterince beslenemeyip gün içinde sık sık atıştırma yapma alışkanlığı kazanabilir.

Çocuğunuzun ana öğünler dışında sık sık başka şeyler yeme alışkanlığı kazanmasına engel olmak için. Ebeveyn olarak siz de ona örnek olacak davranışlarda bulunabilirsiniz. Çocuğunuzun yanında abur cubur yememeye dikkat ederek ona örnek olabilirsiniz.

Sofrada Eğlenceye Yer Açın ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin