Çocuklarda Yazma Alışkanlığını Geliştirme

by Bebek Melekleri

Çocuğun fiziki olarak kendini ifade etmesinin mühim noktalarından birini oluşturan yazma alışkanlığı, resmi eğitim öğretim kurumlarında öğretilebileceği gibi anne ve baba tarafından da desteklenebilir. Özellikle okul çağından önceki dönemlerde anne ve babalar çocuklarını, yazma alışkanlığı konusunda eğitebilirler.

Çocuğun yazma alışkanlığı nasıl gelişir?

Çocuğun kalem tutma eğitimi 12 aylık olduğu süreçten itibaren başlatılabilir. Fakat burada bazı noktalara dikkat edilebilir. Özellikle 12 aylık bir çocuğun okumaya başlaması için çok erken bir dönemdir. Bu yüzden çocuk taklit yöntemini benimseyebilir. İlk olarak çocuk 12 aylıkken kalem tutmak öğretilebilir. Bu durum herhangi bir çizim veya noktalama işareti çizdirmeye zorlamadan sadece çocuğun kalemi kavraması konusunda eğitilmesi şeklinde olmalıdır. Bu hareket çocuğun tek eliyle ya da iki eliyle kalemi avucunun içinde tutması şeklinde olabilir.

Çocuk 15 aylık olduktan sonra kalemi avucunda tutma kabiliyeti kazandırıldıysa kalemi tutarak aşağı yukarı çizgiler çizmesi veya belli noktalar yapması öğretilebilir.

18-24 aylık olduktan sonra kalemi avucunda tutma kabiliyetine sahip ise çizimleri devam ettirilebilir. Eğer kalemi iki eliyle tutuyorsa çocuğun tek eliyle çizim yapması veya yazması için anne-baba yardım ederek eğitim verebilir. Çünkü bu dönem çocuklarda özellikle el-göz koordinasyonunun geliştiği bir dönemdir.

Çocuğa yazma alışkanlıkları kazandırırken neye dikkat edilmelidir?

2-3 yaşından sonra ise çocuk el-göz koordinasyonunu geliştirip tercih ettiği eli kullanabilir. Bu dönemden sonra çocuk özellikle normal bir kalemi veya bir boyama kalemini başparmağı yardımıyla iki parmağı arasında tutabilme becerisine sahip olabilir. Bu becerisinin geliştirilmesinde anne ve babanın rolü mühimdir. Bu dönem çocuğa dairesel şekiller çizmesi öğretilebilir.

3-4 yaşına kadar kalem tutma becerisi düzenli olarak gelişmişse çocuk bu süreçten sonra gözlemlediği nesneleri kâğıda aktarabilir. Örneğin, bir çiçek, kuş, insan veya ev çizebilir. Fakat burada anne babanın bir noktaya dikkat etmesi gereklidir. Çocuk 4 yaşına gelene kadar çizdiği şey hakkında kafasında bir canlanma olmaz. Sadece gözlemlediği şeyleri çizebilir ve daha sonra çizdiği şeyin neyi temsil ettiği konusunda bir yorum yapabilir. 4 yaşından sonra ise ne çizeceğini zihninde önceden tasarlayacak bir konuma gelebilir.

Anne ve babanın bu konuda dikkat etmesinde fayda olacağı düşünülen iki önemli nokta olabilir. Bunlardan ilki çocuğu zorlamamak, ikincisi ise çocuğun okumak için erken bir yaşta olduğunu bilmektir. Çocuk yazı veya çizimi gerçekleştirirken anne ve baba onu bunun için zorlamamalıdır. Kalem tutmayı öğretirken çocuğa zorlayıcı yaklaşmak onu çizim ve yazmadan soğutabilir. Bu yüzden renkli boyalar veya farklı materyallerle çizim ve yazma bir oyun hâline getirilebilir. İkinci hususta ise bu dönem çocuk okuma bilmese bile ileride ona okumak için kolaylık sağlanabilir. Bunun için yazılan yazıları çocuğun taklit etmesi yolu takip edilebilir. “Süt, araba, su” gibi kelimeleri çocuk okuyamasa dahi şekillerini çizerek taklit edebilir. Bu da ileride okuma yaptığı dönemde çocuğa kolaylıklar sağlayabilir. Bunun için uygulamalar yapılabilir. Örneğin, alışveriş listesini çocuğun yazmasını isteyerek, çocuk heveslendirilebilir ve yazdığı kelimeleri okuyamasa dahi taklit yolu ile yazımı geliştirilebilir.

ÇOCUKLARDA ŞİİR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

yazma-aliskanligi

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin