Yanıcı Maddelere Karşı Almanız Gereken Önlemler

by Bebek Melekleri

Yanıcı maddelere karşı almanız gereken bazı önlemler vardır. Kazalar sonucu meydana gelebilecek en kötü şeylerden biri yangındır. Yangın riskini artıran durumlara karşı alabileceğiniz önlemleri, sizin için yazımızda topladık.

Yangınların çoğu kazalar sonucu meydana gelmektedir. Evinizde meydana gelebilecek bir yangın hem sizin hem de çocuğunuzun hayatını tehdit eder.

Meraklı çocukların en çok ilgisini çeken şeylerden biri de ateştir. Küçük çocuklar, ateşin bir yangına sebep olabileceğinin farkında değildir. Bir kıvılcım küçük bir çocuğun elinde büyük bir yangına dönüşebilir. Çocuğunuza ateşin zararlı bir şey olduğunu öğretin. Böylece ateşe olan merakını bir nebze azaltmış olursunuz.

Yanıcı maddelere karşı almanız gereken önemler nelerdir?

Elbette yangına sadece çocuğunuz sebep olmayabilir. Kendi yapacağınız dalgınlıklar ya da evinize gelen misafirlerin dikkatsizliği de yangına neden olabilir. Sigara içilen bir eviniz varsa, sigara izmaritlerinin tamamen söndürüldüğünden emin olun. Evinize gelen misafirlerin yatak ve koltuk üzerlerinde sigara içmelerini önlemeye çalışın. Buralara düşebilecek ateşler mobilyaların içinde hızlı alev alan maddelere denk geldiğinde büyük bir yangına neden olabilirler. Kibrit, çakmak gibi alev alan nesneleri çocuğunuzun ulaşamayacağı yerlerde mümkünse kilitli dolaplarda saklayın.

Kolay alev alabilen maddeleri ateş kaynaklarından uzak yerlerde muhafaza edin. Özellikle plastik nesneler ısıya karşı dayanıksızdır ve çok çabuk alev alırlar. Yanıcı kimyasal maddeler ateşle temas ettiklerinde bir anda parlayabilirler hatta patlamalara neden olabilirler. Kimyasal maddeler, uzun süre güneş altında kaldıklarında bir ateş kaynağı olmadan da yangına sebep olabilirler. Bu tarz maddeleri ışık almayan yerlerde saklamanız daha doğrudur.

Elektrik kaçaklarından ve aşırı yüklenmelerden kaynaklı yangınları önlemek için evinizde topraklanmış prizler kullanın. Fişleri prizlerde takılı bırakmamaya özen gösterin. Aşınmış ve zarar görmüş elektrik kablolarını kullanmayın. Evinizde şömine bulunuyorsa, kıvılcım saçılmasını önlemek için cam bir kapak kullanabilirsiniz. Fakat cam ısınacağından çocuğunuzun şömineye yaklaşmamasına dikkat edin. Şömine önüne korkuluk gibi engeller koyabilirsiniz. Isınmak için soba kullanıyorsanız kapakların kapalı olduğundan, alev ve kıvılcımların dışarı çıkmadığından emin olun. Şömine ve sobalı evlerde bacaların sık sık bakımı yapılmalıdır. Bacalardaki tıkanıklar hem yangına hem de duman zehirlenmelerine neden olabilir.

Yangına sebep olabilecek tehlikelere önlem alsanız da bunun önüne tamamen geçemeyebilirsiniz. Bu nedenle yangın hâlinde oluşabilecek zararları en aza indirmek için de önlemler almanız gerekir. Bunun için, duman ve yangın detektörleri taktırarak işe başlayabilirsiniz. Mutfak için içten içe yanmalara karşı etkili ve yemek dumanlarından etkilenmeyen fotoelektrik modeller tercih edebilirsiniz. Sistemi kurduktan sonra alarmların düzgün çalıştığını her ay düzenli olarak kontrol edin. Evinizin çeşitli yerlerinde çok amaçlı yangın söndürücü tüpler bulundurmaya çalışın ve bu tiplerin kullanımını öğrenerek düzenli aralıklarla tüpleri yenileyin.

Yangın anında uygulayabileceğiniz bir kaçış planı yapın. Pencerelerinize yangın kaçışında kullanabileceğiniz merdivenler yerleştirebilirsiniz. Belirli aralıklarla ailenizle birlikte yangın tatbikatları yapmanız, olası yangınlarda daha koordineli olmanızı sağlayabilir.

Yanaklarda meydana gelen çatlaklar ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler