SIDS Nedir?

by Bebek Melekleri

SIDS yani Ani Bebek Ölümü Sendromu herhangi bir sağlık problemi bulunmayan, 2-12. ayları arasında olan bebeklerde görülen ve günümüze kadar yapılan tüm araştırmalara rağmen nedeni açıklanamayan ani ölümler olarak tanımlanır.

SIDS nedir?

Ani bebek ölümleri yapılan araştırmalara göre en çok 2-12 ay arasındaki bebeklerde görülür. Bebeğin geçmişi, ölüm anının incelenmesi hatta ölüm sonrası yapılan incelemelerle bile açıklanamamaktadır. 2-12 ayları arasındaki her 1000 bebekten biri risk grubundadır. Normal bebeklerde aniden ortaya çıkan bir durum olduğu düşünülür. Ancak yapılan araştırmalarla normal gözüktüğü hâlde altta yatan bir bozukluğa sahip olan bebeklerde ortaya çıktığı anlaşılmıştır. Sağlıklı olarak doğmuş bebeklerde SIDS görülme olasılığı daha düşüktür. Prematüre doğan bebekler ve ikiz gibi çoğul gebelikten sonra doğan bebekler risk grubundadır.

Bu sendromun hangi sebeple ortaya çıktığı bilinmese de bu konuda yapılan araştırmalar sonucu bazı teoriler ortaya atılmıştır.  Bunlardan biri fetüsün anne karnındaki gelişimi sırasında etkilenmiş olabileceğidir. Araştırma sonuçlarına göre sigara kullanan, gebelikte yeterli bakım görmeyen ve şiddetli anemisi bulunan annelerin gebelikleri sonucu doğan bebeklerde risk artışı gözlemlenmiştir. 20 yaş altı annelerin bebekleri de bu açıdan riskli kabul edilir. Henüz annenin kendi gelişiminin tam olarak tamamlanmamış olması bu durumu açıklayabilir.

Genetik olarak aktarılıp aktarılmadığı tam olarak bilinmese de kardeşi bu sendromdan ölmüş bebeklerde risk artışı gözlemlenmiştir. Aynı sosyal koşullara sahip anneden doğmuş olmak bu durumun açıklaması olarak düşünülür. Sebebi tam olarak bilinmese de bu sendrom çok faktörlü olarak değerlendirilir. Örneğin yüzüstü yatırmak bebeğin SIDS riskini arttırabilir.

Pek çok anne bebeğini uyku sırasında sürekli kontrol eder. Bebeğiniz bir yaşına geldiğinde SIDS riski ortadan kalkar. Ancak eğer bebeğinizde uyku sırasında bir anormallik olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzla görüşerek uyku monitörü ile takip etmeyi deneyebilirsiniz. Ciddi solunum nöbetleri geçiren, kalp rahatsızlığı olan, kardeşinde SIDS geçmişi olan ve akciğer problemi yaşayan bebekler yüksek risk grubunda olduğu için genellikle monitörle izlenir.

Bebeğinizde uyku sırasında hareketsizlik, soluk kesilmesi, deri renginde değişiklik gibi semptomlar gözlemlediyseniz bu durumu bir alarm olarak düşünün. Olası bir durumda nasıl resüsitasyon yapacağınızı bilmeniz oldukça önemlidir.  Durumu muhakkak doktorunuza danışın. Doktorunuz böyle bir durumun tekrar ortaya çıkmaması için ciddi önlemler alacaktır.

Risk grubunda değilseniz aşırı kontrollü olmak bir fayda sağlamayacağı gibi bebeğinizle iletişiminizi de olumsuz etkileyebilir. Buna rağmen kendinizi rahat hissetmiyorsanız bu konuda uzman bir terapistten yardım almayı deneyebilirsiniz.

Çocuk yuvalarında bebek bakımı ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler