Sevdiği Aktiviteyi Sonlandırmakta Sıkıntı Çeken Çocuklar

by Bebek Melekleri

Sevdiği aktiviteyi bitirmekte çoğu çocuk sorun yaşar. Çocuğunuz parkta oynarken veya sevdiği oyuncaklarıyla ilgilenirken bulunduğunuz yerden ayrılma vakti geldiğinde onu ikna etmeniz zor olacaktır. Çocuğunuzu ikna etmek için rahat, sakin ve uygun davranışlar sergileyerek bunu kolaylaştırabilirsiniz.

Çocuklar sevdikleri aktiviteleri gerçekleştirdikleri zamanlarda onları bundan ayırmak için fazlaca çaba göstermeniz gerekebilir. Vaktini sevdiği ve keyif aldığı şeylerle geçiren çocuk, bunun bitmesini istemeyecektir ancak doğal olarak bir süre sonra bunun sonlanması gerekir. Ancak çocuğunuz büyük ihtimalle keyif aldığı bu zamanın bitmesini istemeyecek, ayrılma sırasında zorluk çıkaracaktır. Onu ikna etmeyi kolaylaştırmak için uygulayacağınız bazı yöntemlerin işe yarayabileceğini ve ikna sürecini kolaylaştıracağını söylememiz mümkündür.

Çocuğun sevdiği aktiviteyi sonlandırmasını nasıl sağlarsınız?

Çocuğunuzun gerçekleştirdiği aktiviteler sırasında, ayrılma vakti gelmeden bir süre önce ona katılmanız, ayrılmak için ikna olmasını kolaylaştırabilir. Aktivitenin gerçekleştiği yerden ayrılmadan on dakika önce çocuğunuzla beraber oynamaya başlayıp onun ne kadar güzel şeyler yaptığını söylemeniz, başarılarını övmeniz, ayrılma vakti geldiğini çocuğunuza söylediğinizde daha yumuşak bir tepki vermesini sağlayabilir. Çocuğunuz gitmek istemediğinde onu buna zorlayarak baskı yapmanız ayrılmak için ikna olmasını daha da zorlaştıracaktır.

Bulunduğunuz yerden ayrılmadan bir süre önce, çocuğunuza birazdan gideceğinizi söyleyip ona zaman tanımalısınız. Yaptığı şeyi hemen sonlandırmasını söylemek yerine ayrılmadan on dakika önce, on dakika sonra gitmeniz gerektiğini söyleyip beş dakika kala bunu tekrarlamanız çocuğunuzun yaptığı aktiviteyi sonlandırmak için ne kadar vakti kaldığının bilincinde olmasını ve ayrılmak için daha kolay ikna olmasını sağlayabilir.

Bu süreci kolaylaştırmak için gideceğiniz yerde çocuğunuzu daha keyifli şeylerin beklediğini ona söyleyip ayrılmaya daha kolay ikna olmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bunu yaparken çocuğunuza gerçekçi olmayan vaatlerde bulunmamalısınız. Hatta ona her seferinde istediği bir şeyi alarak rüşvet teklif etmemeye dikkat etmelisiniz. Ayrılmak için istediği bir şeyin alınmasına alışan çocuk, her seferinde daha büyük beklentiler içinde olacaktır, bulunduğu yerden ayrılmak istemediğinde onu ikna etmek daha da zor hâle gelebilir.

Küçük çocuklar, oyun oynarken beslenme gibi en temel ihtiyaçlarını bile göz ardı edebilir. Çocuğunuz büyük ihtimalle, keyif aldığı aktiviteyi gerçekleştirirken acıkmış olacaktır. Yoldayken ona yiyecek bir şeyler vermeniz faydalı olabilir ancak bunu yaparken vereceğiniz gıdanın besleyici ve ana öğün için iştahını kapatmayacak bir yiyecek olmasına dikkat etmelisiniz.

Eğer parka veya oyun alanına yürüyerek gittiyseniz çocuğunuz aktiviteyi gerçekleştirdiği sırada yorulmuş olduğu için ve yürüyerek geri dönmek istemediği için ayrılmakta zorluk çıkarıyor olabilir. Geri dönüşte yorucu olmayan alternatifler yaratırsanız, çocuğunuzun bulunduğu yerden ayrılmaya ikna olması da kolaylaşabilir.

Sakin bir ebeveyn olmanın faydaları ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler