Prematüre doğan bebekler diğer bebeklerden daha farklıdır. Prematüre bebeklerin yaşama tutunması, sağlıklı yenidoğan bebeklere göre daha zordur. Prematüre bebeklerin beslenmesine ilk doğdukları andan itibaren dikkat edilmelidir. Beslenmeyi yaşamsal aciliyet olarak algılayan bir sistemleri vardır.

Prematüre bebeklerin metabolizma dengesizlikleri, enerji istekleri,  besin gereksinimleri sağlıklı yenidoğanlardan daha fazladır. Depolama sistemleri daha küçüktür. Büyümeyi engelleyebilecek sorunlar görülebilir. Vücut sistemleri tam oturmamıştır. Prematüre bebekleri doğum sonrası ağırlıklarının oranı küçüldükçe hastalık oranları artar. Anne sütüyle erken müdahale edilmeli ve düzenli süt artışı sağlanarak beslenmelidir. Bağırsak hareketleri güçlendirilmelidir. Anne sütüyle daha hızlı iyileşme gösterebilir.

Prematüre doğan bebekler nasıl bakılmalı?

Anne ve bebeğin bu dönemde sürekli birlikteliği sağlanmalıdır. Anne ve bebek birbirinden ayrı kaldığında sütte eksilme veya kesilme görülebilir. Bu sebeple bebeğin gelişimi duraksayabilir. Psikolojik rahatsızlıklar, annenin küsmesi, depresyon durumu, üzüntü, endişe gibi bazı durumlar anne sütünün kesilmesine sebep olabilir. Anne sütü; hızlı öğrenme, algılama, görme, işitme ve sindirim, sepsis ve üriner sistemini fonksiyonlarını geliştirir. Anne sütü gelmediyse prematürel formüllü bebek mamalarına başvurulabilir. Prematüre bebekler için birçok beslenme çeşidi vardır.

Anne sütün gelmesini sağlamak için psikolojik olarak sağlıklı davranmalıdır. Bebek emiyorsa 4-5 dakikada bir duraksayarak emzirilebilir. Bebeğin enerjisini orantılı kullanımını sağlayacak rahat emzirme pozisyonları denenmelidir. Anne sütü, bebekteki yoğun bakım etkisini azaltır. Ayrıca vücut ısısı, solunum sayısı, normal solunum durması (apne) ve periyodik solunum ataklarını düzenler, kalp hızını normal seviyede tutar ve iyi kilo alımını sağlar. Erken taburcu olmanıza zemin hazırlar. Bebek emzirme seviyenizi taburculuktan sonra kanguru yöntemiyle devam edebilirsiniz. Bebek kilosu, taburcu olmadan önce en az 1600-2000 grama ulaşmış olmalıdır. Bu rakamlar sağlıklı büyümeye göre değişiklik gösterebilir.

Prematüre bebeklere nasıl bakılır ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler