Prematüre Bebeklere Nasıl Bakılır?

by Bebek Melekleri

Prematüre bebeklere bakım normakden biraz farklıdır. Bebeğinizi, normal doğumla dünyaya getirdiyseniz hemen kucağınıza alabilir ve emzirmeye başlayabilirsiniz. Yalnız prematüre doğan bir bebeğiniz varsa durum aynı gelişmeyebilir.

Prematüre doğan bebeğinizi, doğumdan sonra sizinle vakit geçirmesi pek mümkün değildir. Kucağınıza almanız için bir hafta gibi bir süreniz var demektir. Hatta bebeğiniz, daha iyi bir bakım ünitesi için başka bir hastaneye yönlendirilebilir.

Prematüre bebeklere nasıl bakılır?

Eve gelen yeni bebek prematüre olduğu için sağlıklı bir bebeğe göre daha fazla ilgiye ihtiyaç duyacaktır. Bunun sonucunda varsa evde bulunan çocuklar kendilerini ihmal edilmiş hissedebilirler. Büyük çocuğun sağlığı da yeni gelecek prematüre bebeğin sağlığı kadar değerlidir. Bebeğinizle aynı hastanedeyseniz kuvözüne sık sık ziyarette bulunup onu izleyebilirsiniz. Bu birbirinizle yakınlaşmanın en tatlı yollarından biri olabilir. Ona dokunabiliyorsanız, minik narin bedenine dokunuşlar yapabilirisiniz. Dokunulan bebekler dokunulmayan bebeklere istinaden daha sağlıklı bir psikolojiyle gelişmektedirler. Bebeklerinize dokunmadan önce hijyen kurallarına önem göstermelisiniz. Tırnaklarınız kısa ve temiz olmalıdır. Ellerinizi sabunlarken; avuç içleri, parmak araları, el üstü, bilekler, kollar ve dirsekler yıkanmalıdır. Bir önlük giymelisiniz, bir bone takmalısınız. Hijyen ve önlük kurallarını uyguladıktan sonra günde yirmi dakika-yarım saat masaj periyotları uygulayabilirsiniz.

Bebeğiniz prematüre ve daha çok küçük olabilir fakat bu hâlde de sizi tanıyor ve algılıyor Bebeğiniz konuşamayabilir ama refleksif hareketler algıladığını gösterebilir. Onunla konuşmanız sağlıklı olabilir. Anne baba sesini tanıyacaktır. Bebeğiniz gözlerini açabiliyorsa onunla göz göze gelebilirsiniz. Sarılık tedavisi (fonoterapi) görüyorsa ve gözleri kapalıysa birkaç dakika için ışığın kapatılmasını isteyebilirsiniz ve anne-çocuk bağının ilk ve önemli aşamasını yaşayabilirsiniz. Prematüre bebeğinize bağlanmaktan kaçınmamalısınız. Bu bebeğinizin hatası değildir. Bebeğinize hamileyken ya da öncesinde kendi yaşadığınız sağlık durumlarınıza bağlıdır. Strese dayalı ağlamalar, depresyon, gergin anne–baba, sinir sisteminde sürekli bozukluklar, madde bağımlığı etkenleri bebeğinize bağlı durumlar değildir. Bu durumların üstesinden gelebilmek içinse; rahat sağlıklı bir yaşam sağlayabilirsiniz. Huzurlu, mutlu, rahat, özgüveni normal seviyede, sakin olmak bebeğinizin hayatta kalması için doğru yöntemlerdir. Bunları sağlamak için hiçbir durumu panik hâline getirmemeniz bebeğinizle aranızdaki ilişkinin sağlam olmasını sağlayacaktır.

Özel eğitim alması gereken çocuklar ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler