Prematüre Bebek ve Annenin Psikolojisi

by Bebek Melekleri

Prematüre bir bebek sahibi olmak farklı hisler içinde olmanıza neden olabilir. Düşüncelerini olumsuzluktan uzaklaştırmanız ve kendinizi suçlamak yerine bundan sonraki hayatınız için araştırmalar yapmanız bebeğinizle birlikte sizin için faydalı olacaktır.

Prematüre bir bebek sahibi olduğunuzda, hamilelik sırasında yaşadıklarınızı neler yaptığınızı uzun uzun düşünebilirsiniz. Bazı durumlar sizi hoşnut etmeyebilir ve üzülmenize sebep olabilir. Bu duyguları yaşıyor olmanız normaldir. Tek bir sebepten dolayı bebeğinizin prematüre geliştiğini söylemek mümkün değildir. Bu gelişimin bir veya birden fazla sebebi olabilir.

Şu an bebeğiniz doğmuş ve kucağınızda olabilir. Bebeğinizin gelişiminin iyileşmesini sağlayabileceğiniz anlar içindesiniz demektir. Üzüntü duymak sizi yıpratırken şu an gelişmekte olan bebeğinizi de olumsuz etkiliyor olabilir. Diğer prematüre bebeklerin anneleri ile konuşabilirsiniz. Bazı hastanelerde bulunan anne-baba destek gruplarına katılabilirsiniz. Sizdeki pozitif gelişimleri diğer anneler ve bu gelişim destek gruplarıyla paylaşabilirsiniz. Aynı endişeler içinde bulunan ve benzer süreçleri yaşayan aileler ile iletişim hâlinde olmak pozitif sonuçlar doğurabilir.

Bebeğinizin gelişiminin sistematik sebeplerini doktorlarınız size kromozomal sebeplerden olduğunu da söyleyebilir. Bu durumda kendinize küsmemelisiniz. Kalıtsal durumlar için ailenizi suçlamanızın da bebeğinizin hayatı için bir faydası olmayacaktır. Yapacağınız tek şey hayatınız boyunca sevgiye odaklanmaktır.

Bebeğinizin durumu için kendinizi suçlamak yerine onunla ilgilenmeniz sevginizi hissettirmeniz ikiniz için de faydalı olacaktır. Bebeğinizin gelişimine olumlu katkılar sağlayabileceğinizi unutmamalısınız.

Bebeğinizi normal kilosuna ulaşmadan hastanedeki yaşamınızda kucağınıza alabiliyorsanız onunla konuşabilirsiniz. Onu sevdiğinizi söylemeniz, hissettirmeniz çok önemlidir. Alnını okşayabilir, minik masajlar yapabilirsiniz. Kendinizi suçlamanız sadece sizi geriye götürecektir. Fotoğraflar çekmek de güzel bir fikir olabilir, ileride bebeğinizin prematüre anlarını ona gösterebilir duygusal anlar yaşatabilirsiniz. Bu süreçte nasıl emzireceğinizi düşünebilirsiniz bu çok normaldir. Doktorunuzdan bu konularda bilgiler alıp, bebeğinizle eve gittiğinizde neler yapmanız gerektiğini araştırabilirsiniz.

Sakin kalabilmek için yapabilecekleriniz ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler