Ebeveynlerin Öfke İle Başa Çıkmak İçin Uygulayabileceği Yöntemler

by Bebek Melekleri

Anne ve babalar zaman zaman ev içinde, iş hayatlarında ya da başka zamanlarda yaşadıkları bazı durumlardan dolayı öfkeli olabilirler. Ancak bunun sık sık yaşanmasının ve çocuğa yansıtılmasının birçok olumsuz sonucu olabileceğinden öfkeyi yenmek için yapılabilecek bazı şeyleri göz önünde bulundurmak faydalı olacaktır.

Anne veya babanın öfkelenmesi çocuğu nasıl etkiler?

Anne ve babaların sık sık öfkelenmesi, bu durumun çocuğa yansımasına ve onun olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Ayrıca öfkeli olunan zamanlarda davranışların kontrol edilmesi zorlaşacağından dolayı öfke ile başa çıkabilmeyi öğrenmek. Hem anne ve babaları hem de çocukları etkileyebilecek olumsuz durumların ortaya çıkma ihtimalini en aza indirebilir.

Anne ve babaların, öfke hissettiklerinde, derin nefes alıp vererek kendilerini rahatlatıcı bazı durumları düşünmeleri ya da “Sakin kalmalıyım.”, “Öfkelenmemeliyim.” gibi kendilerini telkin edici sözler sarf etmeleri. Öfkelerinin azalmasını ve kontrol edilmesini sağlayabilir.

Öfkelenilen zamanlarda gelişen duygu ve düşüncelerin yüksek sesle değil, sakince ifade edilmesi, öfkenin daha da artmasının önüne geçebilir ve davranışların kontrollü gerçekleşmesini sağlayabilir, öfkelenmeye sebep olan durumun, karşıdaki kişiyi kırmayacak şekilde ifade edilmesi de öfkenin oluşturacağı kontrolsüz davranışların önüne geçebilir.

Aile içinde ya da başkalarıyla belirli konuların, belirli zamanlarda konuşulmasının öfkelenmeye neden olduğu hissedildiği zaman, konunun konuşulma vaktini değiştirmek de öfkelenmeyi engelleyebilir.

Ebeveynler öfkeyi yenmek için ne yapabilir?

Bazen, iletişimde olunan insanlardan eleştiri duymak, anne ve babaların bunu hak etmediklerini düşünmelerine ve öfkelenmelerine neden olabilir. Böyle durumlarda eleştirilere hemen cevap vermek yerine hissedilen duygu ve düşüncenin bir süre bekledikten sonra ifade edilmesi de öfke ile başa çıkmayı kolaylaştırabilir. Yapılan eleştirinin sebebini anlamaya çalışarak karşı tarafla empati kurmaya çalışılıp mantıklı düşünmeye çaba sarf etmek, öfke ile başa çıkmayı kolaylaştırabilir.

Anne ve babaların öfkelenmesine çocukların bazı davranışları sebep olduğunda, öfkelenmeye neden olan davranışın son bulması için yapılabilecekler düşünülüp çocuklara sert şekilde tepki vermeden sorunun çözümü için çaba sarf etmek uygun olacaktır.

Öfke ile başa çıkabilmek için öncelikle öfkenin sebebinin tespit edilmesi gerektiği de unutulmamalıdır. Anne ve babalar, sık öfkelendiklerini, bunun çevrelerini etkilemeye başladığını gözlemlediğinde. Öfkelenmelerine neden olan durumların sebeplerini tespit etmeye çalışarak mantık çerçevesinde çözümler üretmeye çaba sarf etmeleri gerektiğini unutmamalıdır. Öfke ile başa çıkmak tek başına başarılamadığında bir uzmana danışmak faydalı olacaktır.

EBEVEYNLERİN KENDİLERİNE VE EŞLERİNE VAKİT AYIRMASI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin