Mama Çeşitleri

by Bebek Melekleri

Mama Çeşitleri Bebeğinizi mama ile beslemeye başlamadan önce mamaların türleri hakkında bazı noktaları bilmeniz yararlı olabilir. Kullanacağınız mamaların içeriğinde bulunan maddeler hakkında da bilgi sahibi olmanız önemlidir.

Mama çeşitleri Bebeğin kullandığı mama çeşitleri nelerdir?

Piyasada satılan mamaların birçoğu inek sütü içerse bile bebeğinize mama yerine inek sütü vermemeye dikkat etmelisiniz. Çoğu uzman bebeklere 1 yaşından önce inek sütü verilmesini uygun bulmayacaktır. Mamaların içinde inek sütü bulunsa da bu inek sütü bebekler için uygun hâle getirilmek için çeşitli işlemlerden geçmiştir. Günümüzde bebek mamaları sıkı denetimlere tabii tutulduğundan çoğunluğu bebekler için uygun içeriktedir. Mamaların içindeki protein, karbonhidrat, yağ, kalori gibi maddelerin oranları bebek için uygun düzeyde bulunur. Kıvamı da anne sütüne yakın olduğundan bebeğin sindirimi için çoğu zaman problem oluşturmaz.

Bebeğinizi mamayla beslemeye karar verdiğinizde hangi mamayı kullanmanız gerektiği hakkında kararsız kalabilirsiniz. Genellikle piyasada inek sütü bazlı, soya bazlı ve protein hidrolizatlı olmak üzere üç tür mama bulunur.

Anne sütüne yakın bir yapıda olması için inek sütünün çeşitli işlemlerden geçirilerek oluşturulduğu inek sütü bazlı mamalar, gerekli besin dengesini ve sindirim kolaylığını sağlayacaktır. Ancak bu tür mamaları kullanmadan önce bebeğinizde inek sütü alerjisi olup olmadığını bilmelisiniz.

Soya bazlı mamaların içeriğinde ise hayvansal yağlar bulunmaz. Bu tür mamalar, inek sütünde bulunan laktoz gibi maddelere alerjisi bulunan bebekler için alternatif olabilir. İnek sütüne alerjisi olan bebeklerin soya sütüne de alerjisi olabileceğinden bu mamaları kullanmadan önce buna dikkat etmelisiniz.

Hem inek sütüne hem soya sütüne alerjisi olan çocuklar için protein hidrolizatlı mamalar genellikle uygun olacaktır. Bu tür mamaların da sindirimi bebeğe uygundur. Ayrıca diğer mama türlerine kıyasla alerjik reaksiyonlara sebep olma riski daha düşük olduğundan güzel bir alternatif olabilir. Bu mamalar hipo-alerjenik ismiyle de bilinir.

Mamaların tipleri ise genellikle üç şekildedir; toz, konsantre sıvı ve kullanıma hazır mamalar. Piyasada bulunan bu mamalardan size uygun olanını tercih edebilirsiniz.

Toz mamalar genellikle maddi açıdan ulaşılması en kolay mamalardır. Bu mamalar, suyla karıştırılarak bebek için yemeye uygun hâle getirilir. Konsantre sıvı mamalar da suyla karıştırıldıktan sonra yemek için uygun hâle gelecektir. Kullanıma hazır mamalar ise hazırlanma aşamasında bir işleme gerek duyulmadığından en pratik mamalardır. Ancak bu tür mamalar diğerler mamalara oranla daha pahalı olabilir.

Kontrollü Fast Food Tüketimi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin