Lohusalık Hüznü

by Bebek Melekleri

Lohusalık hüznü görülen bir durumdur. Bu yeni sürece alışmak zaman alabilir, doğumla birlikte her annenin hayatı değişir. Sakin olun, yalnız değilsiniz!

Lohusalık hüznü neden olur?

Lohusalık hüznü, adından da anlaşılacağı gibi doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde kendini gösteren, normal seviyelerdeki karamsarlık, üzüntü, huzursuzluk, memnuniyetsizlik, mutsuzluk hâlidir. Doğum yapmış kadınların %80’inde (ortalama 2 anneden birinde) görülür ve oldukça normaldir. Genellikle iki hafta içinde kendiliğinden geçer.

Gebelik döneminde yükselen hormonların, doğumdan sonraki ani düşüşü lohusalık hüznünün temel sebeplerindendir. Kısaca hormonlardaki ani düşüşün duygusal patlamalar olarak ortaya çıkışı da diyebiliriz.  Buna ek olarak, sosyal ve psikolojik değişiklikler de hüznün ortaya çıkışını tetiklemektedir. Doğum süreciyle birlikte annenin hayatı değişir ve bu yeni sürece uyum sağlamak zaman alabilir. Bebekle ilgili endişeler duyabilir, annelik rolü ile gelen yeni sorumlulukların farkına varmak endişeleri arttırabilir. Aynı zamanda geçmişte yaşanan ruhsal problemler, gebelik premenstrüel sendrom ve ilk defa anne olmak lohusalık hüznü yaşama ihtimalini arttırabilir.

Lohusalık hüznü, sık sık ağlama nöbetlerine, duygularda ani iniş çıkışlara, uykusuzluğa, zaman zaman bebeğe karşı duygusal eksiklik hissetmeye ve buna bağlı olarak emzirmede isteksizliğe, eşe tahammülsüzlüğe, anksiyeteye neden olabilir.

Lohusalık hüznünün kolayca atlatılabilmesi için bu süreçte yakınlarınızın, özellikle eşlerin desteği çok önemlidir. Onlara düşen görev, anlayışlı olmak ve bol bol sevgi ve şefkat göstererek sizi rahatlatmaktır. Zaman zaman ağlama nöbetleri, belki bebeğinize duyduğunuz soğukluk hissi, mutsuzluk ve karamsarlık hissi suçluluk hissetmenize neden olabilir. Ancak anne olmak, bir bebeğin sorumluluğunu üstlenmek, yeni bir sürecin içine girmek birçok insanı endişelendirir. Hayatın hangi alanında olursa olsun, yeni bir sürece alışmak birçok insan için kolay değildir. Hayatınızdaki bu büyük değişime alışmak için kendinize zaman tanımalı ve yaşadığınız duygusal iniş çıkışlar için kendinizi suçlamamalısınız. Bunun normal olduğunu bilincinde olarak, lohusalık hüznünün getirdiği istenmeyen duygu, düşünce ve davranışları kabullenerek üstesinden gelebilirsiniz. Bunun kısa süre içinde geçeceğini bilmek sizi oldukça rahatlatacaktır.

Lohusalık hüznü kendiliğinden geçtiği için genellikle tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Ancak bazı durumlarda doğum sonrası depresyonunun tetikleyicisi veya belirtisi olabilmektedir. Eğer lohusalık hüznü kendiliğinden geçmez veya semptomları şiddetlenirse, mutlaka bir uzmandan yardım alınmasında fayda vardır.

Doğum sonrası depresyon ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler