İki Yaşından Küçük Kardeşler

by Bebek Melekleri

İki yaşın altında, iki çocuğa sahip olmak oldukça zor bir iştir. Bu nedenle ilk olarak panik yapmamalı ve iki çocukla başa çıkmaya çalışan ilk ebeveynin siz olmadığınızı düşünmelisiniz. İkiz ya da iki yaşın altında iki çocuğa bakmak zor olduğu kadar eğlenceli bir maraton ve değerli bir deneyim olacaktır. Küçük kardeşler sizlere problem çıkarabilir.

Küçük kardeşler bakım konusunda neden daha zordur?

Birbirine yakın yaşlarda iki çocuk sahibi olmanın avantajlı tarafları vardır. Örneğin kıyafetleri ve eşyaları dönüşümlü kullanabilirsiniz. Öncelikle ikinci çocuğunuzun doğumuna az bir zaman kaldığında ilk çocuğunuza yeni bir karyola alın. Bu yeni yatakta kardeşi doğmadan yatırmaya başlayın. Hem alışması daha kolay olur hem de kardeşi doğunca kendisinin beşiğinden atıldığını düşünmez. Ona bu yeni karyolanın çok özel ve yepyeni olduğunu söyleyin.

Büyük çocuktan, küçük çocuğa geçecek bir diğer eşyaysa bebek arabasıdır fakat bu konu büyük çocuğunuzun canını biraz sıkabilir. Büyük kardeşin, yürümeye başlamış olsa bile hâlâ bir çocuk olduğu unutulmamalıdır. Bacak boyu, hâlâ bir yetişkininki kadar uzun olmadığı için bazı mesafeler ona uzun ve yorucu gelebilir. Gezinti sırasında, küçük kardeşi bebek arabasında keyifle yolculuk yaparken, onun arabanın yanında yürümesi pek adil olmayabilir. Bu yüzden ikizler için üretilmiş olan ikili taşıma arabalarından alabilirsiniz. Bu sizin için biraz yorucu olsa da küçük kardeşler keyifli bir şekilde gezinti yapmayı isteyeceklerdir. Bu arabaların istenildiğinde tekliye dönüşebilen portatif modelleri de vardır. Portatif modelleri tercih ederseniz, büyük çocuğunuz artık tamamen yürüme olgunluğuna eriştiğinde, küçük çocuğunuz için aynı arabayı kullanmaya devam edebilirisiniz.

Çanta seçiminde neye dikkat edilmelidir?

Çanta seçimindeyse çok gözlü, su geçirmez özellikli iki çocuğunuz için de kullanabileceğiniz bir tercih yapabilirsiniz. Dışarı çıktığınızda bir göze büyük çocuğunuzun, bir göze ikinci çocuğunuzun, bir göze ortak kullanabilecekleri eşyaları (ıslak mendil gibi) koyarak hem düzenli hem de pratik bir çantaya sahip olabilirsiniz.

İki yaşın altında, iki çocuk sahibi olan annelerin bir diğer sorunu da iki çocuklarına da yeterli zaman ayırabilmeleridir. Bunun için uygulayabileceğiniz bazı detaylar vardır. Örneğin bebeğiniz uyurken büyük çocuğunuzla bir puzzle yapabilirsiniz ya da bebeğinizi beslerken aynı zamanda büyük çocuğunuza bir hikâye anlatabilirsiniz.

Unutmamanız gereken en önemli konuysa büyük çocuğunuz her ne kadar abla veya ağabey olsa da onun hâlâ bir çocuk olduğu gerçeğidir. Ondan ağabey ya da abla olabilmesini değil yaşıtları gibi davranmasını bekleyin. Bir ritim yakalamaya çalışın ve mükemmel olmak zorunda olmadığınızı unutmayın.

OLUŞABİLECEK KAFA YARALANMALARI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin