Küçük Kardeşi Bunaltmak

by Bebek Melekleri

Küçük kardeşi bunaltmak bazen sorun olabilir. Yeni bir bebek bazen büyük kardeşleri ailenin diğer üyelerinden daha fazla heyecanlandırır. Ev hayatına yeni dâhil olan küçük kardeş, büyük kardeş için yeni bir oyuncak gibi değerlendirilebilir. Böyle durumlarda çocuklar arasındaki ilişkinin dengesini kurmak ebeveynlerin görevidir.

Küçük kardeşi bunaltmak neden kötü bir şeydir?

Ailenin yeni üyesi olan küçük bir çocuk büyük kardeşi için canlı bir oyuncak bebek gibi görülebilir. Genellikle bu durum okul öncesi dönemdeki çocuklarda yaygın olarak görülür. Henüz oyun çağında olan çocuğunuz her şeyi oyun olarak değerlendirdiği için bu durum da onun için oyun gibidir. Bebek henüz küçükken annesinin gözetiminde beşiğini sallamak, düşen emziğini vermek eğlenceli olsa da bebek büyüdükçe işler değişir. Minik bir bebekten küçük bir çocuğa dönüşen kardeşinin kendi aklı ve istekleri olduğunu fark ettiğinde çocuğunuz biraz hayal kırıklığına uğrayabilir. Çünkü onun da bir aklı olması küçük kardeşiyle ilgili planlarını aksatacaktır.

Küçük çocuklar bağımsızlıklarını ilan etmek için yıllarca uğraşırlar. Kendi kararları olduğunu ailenin tüm üyelerine kabul ettirmek için ellerinden geleni yaparlar. Anne ve babaya bağımsızlıklarını ilan ettikten sonra işin bittiğini düşündükleri anda karşılarına büyük kardeş çıkabilir. Kendini küçük bir anne/baba zanneden büyük kardeş aşılması gereken yeni bir engel anlamına gelir. Bu durum küçük çocukların genellikle pek de hoşlandığı bir durum değildir.

Büyük çocuğunuz kardeşini istediği gibi yönlendirebileceği canlı bir oyuncak gibi görüyorsa bu bazen riskli olabilir. Kendini anne veya babasının yerine koyan çocuk küçük kardeşinin her ihtiyacını kendi giderebileceğine inanarak istemeden de olsa ona zarar verebilir. Bu gibi bir durumun yaşanmaması için çocuklarınızın sürekli olarak bir yetişkinin gözetiminde olmasına hassasiyet gösterebilirsiniz.

Büyük kardeşin kendi yeterlilikleri çerçevesinde kardeşiyle ilgilenmesine izin vermek onu mutlu edecektir. Örneğin büyük çocuğunuz resim yapmak konusunda başarılıysa bunu kardeşine de göstermesini ondan rica edebilirsiniz. Böyle bir durumda kardeşiyle arasında oluşacak öğretmen-öğrenci ilişkisinden hoşlanacaktır.

Büyük çocuğunuz kardeşini iyiden iyiye canlı bir oyuncak gibi görmeye başladıysa gerçek bir oyuncak bebek bu sorunu çözebilir. Çocuğunuza gerçek bir oyuncak bebek almanız kardeşine karşı hissettiği annelik/babalık yapma ihtiyacını karşılayacaktır.

Kişisel farklılıklara saygı göstermek ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler