Korkuların fobiye dönüşmesi durumu görülebilir. Yetişkinlik döneminde sahip olunan fobilerin kaynağı çocukluk döneminde yaşanan olumsuz durumlar olabilir. Çocukluktaki korkular aileler tarafından dikkate alınıp ortadan kaldırması için çabalanmazsa ileride fobiye dönüşebilir. Bu nedenle ailelerin dikkatli davranmaları gerekir.

Hayatı olumsuz etkileyen yerleşmiş korkular fobi olarak adlandırılır. Çocukluk dönemindeki korkulara karşı ailelerin hatalı yaklaşımları bu korkuların fobi olarak yerleşmesine sebep olur. Çocuklar bir şeyden korktukları zaman ailelerin yaptığı en büyük hata bunu görmezden gelmek ve geçici olduğunu düşünmektir.

Korkuların fobiye dönüşmesi neden olabilir?

Çocukluk döneminde aileler yemek yemeyi, uyumayı veya giyinmeyi reddeden çocuklara genelde asker, polis veya doktor gibi güçlü karakterler aracılığıyla korkutur. Ayrıca, çocuklarının kendi istekleri doğrultusunda hareket etmelerini sağlamak isteyen aileler eğitimde de korkuyu bir araç olarak kullanabilir. Okul çağındaki çocukları ders yapmaları için korkutmak, tuvalet alışkanlığı kazandırma sürecinde korku öğelerinden faydalanmak oldukça yanlıştır. Çocukları korkutmak içgüdüsel olarak var olan korkuyu daha da besler ve fobi olarak kalmasına sebep olabilir.

Çocuklardaki korkuların fobi hâline gelmemesi için çocuklara tehlikeler karşısında hazırlıklı olmaları gerektiği öğretilmelidir. Çocuğu korku oluşturabilecek durumlara karşı hazırlıklı hâle getirmek bir önlem olarak değerlendirilmelidir. Örneğin, hayvanlardan kaynaklı korkuların ortaya çıkmasını önlemek için hayvan sevgisi öğretilmeli, hayvanların fevri davranışları hakkında gerekli bilgilendirme yapılmalıdır. Çocuk karşılaşacağı olumsuz bir duruma karşı hazırlıklı olacağı için korkusu hafifler. Ancak elbette çocuğunuzu her duruma hazırlıklı hâle getirmeniz mümkün değildir. Bunun için korktuğu anlarda onu anladığınızı, yanında olduğunuzu hissetmeniz korkusunu hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Ebeveyn davranışları çocukların sürekli olarak takibindedir. Bu nedenle çocuğunuzun yersiz korkularının önüne geçmek için sizin de ona iyi bir rol model olmanız gerekir. Çocuğunuz bir şeyden korktuğunda bunun nedenini sorgulamalı ve yenmesi için teşvik edici olmalısınız. Ancak eğer korku hâli artarak devam ediyorsa üstelemeden sakinleştirmeye çalışmanız yerinde olacaktır. Çocukta korkuya çevresel bir faktör sebep oluyorsa bu durumu ortadan kaldırmak bir çözüm olabilir.

Çocuklar genellikle korku içerikli uyarıcılardan yetişkinlere oranla daha çok etkilenir. Bu sebeple çocuğunuzun yaş grubuna uymayan korku içerikli yayınları izlemesini veya okumasını sınırlamayı deneyebilirsiniz. Çocuğunuzun yanında ona korku hissettirecek konular hakkında konuşmamaya özen göstermelisiniz. Çocuğunuzun korkularını dikkate almalı ve yenmesi için ona yardımcı olmalısınız. Hayatını zorlaştıran korkular fobiye dönüşerek tüm hayatını etkisi altına almadan çözülmeye çalışılmalıdır.

Çoğu bebeklerde karakter oluşumu ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler