Kolik Bir Bebekle Yaşamak

by Bebek Melekleri

Kolik sebebi tam olarak belli olmadığı gibi çözümü de belirsiz bir problemdir. Kolik için bilinen herhangi bir tedavi yöntemi yoktur. Bu durum ebeveynler için yıpratıcı olabilir. Bu yüzden kolikle başa çıkmak ve bebeğin ihtiyaçlarını gideremeyecek hâle gelmemek için ebeveynlerin psikolojisini sağlam tutmaya çalışması gerekir.

Kolik bir bebekle yaşamak nasıl olur?

Kolikli bir bebek bazen saatlerce kesintisiz olarak ağlayabilir. Hayatınıza yeni dâhil olan küçük bir bebeğin bu kadar ağlaması ve bu durumda hiçbir şey yapamıyor olmak oldukça yıpratıcıdır. Kolik anne ve babadan kaynaklı bir sorun değildir. Sebebinin ne olduğu bilinmediği gibi çözümü de belirsizdir.

Ebeveynlerin kolik karşısında kendilerini suçlamaktan ve yetersiz hissetmektense asıl yapmaları gereken şey mantıklı hareket etmektir. Bebeğin ağlaması karşısında sizin sakin kalmanız bazen onun da sakinleşmesini kolaylaştırabilir.

Kolikli bir bebekle başa çıkmak bazen sabrınızı zorlayabilir. Sizi üzüp yıpratabilir. Sosyal hayata katılımınızı ve günlük rutinlerinizi tamamen etkileyebilir. Ağlama hâlinin bebeğe zarar vermediği söylenir ama anne ve baba için bu pek de öyle değildir. Onlar için kolikle başa çıkmaya çalışmak ruh sağlığı açısından yıpratıcı olabilir.

Ebeveynlerin bu durumla başa çıkabilmeleri ancak akıl ve ruh sağlıklarını kontrol altında tutabilmeleri ile mümkündür. Bunun için bir süre ara vermek denenebilir. Ailedeki birilerinden günde birkaç saat bebeğe bakmasını rica etmek veya bir bakıcı tutmak üzerinizde hissettiğiniz baskıyı hafifletecektir. Bu şekilde bir destek alma imkânınız yoksa en azından ara sıra güvendiğiniz bir tanıdığınıza bebeğinizi bırakarak akşam yemeğine çıkabilirsiniz. Bebeğe biraz mola vermek ebeveynlere iyi gelecektir.

Bebeğiniz ihtiyaçlarının karşılanması için size muhtaçtır. Sürekli olarak ağlıyor olmasını dert etmek yerine biraz dinlenmeye çalışın. Bebeğinizin sakinleştiği ve uykuya daldığı süreyi kendinize vakit ayırarak geçirin. Spor yapmak bedeninizi ve zihninizi rahatlatabilir.

Bebek bakımında her türlü yükü kendinde hisseden annelerin bu durumu baba ile paylaşması yerinde olacaktır. Bebeğinizle ebeveynleri olarak birlikte ilgilenirken bu yük sizi zorluyorsa ailenizden ve yakınlarınızdan yardım istemekten çekinmeyin.

Başkalarıyla kolikli bir bebek sahibi olmakla ilgili konuşmayı deneyin. Çevrenizde bu konuyla ilgili sorun yaşamış insanlarla bunu paylaşmak sıkıntınızı hafifletecektir.

Bunların hepsini denediğiniz hâlde yine kendinizi umutsuz, kaygılı ve mutsuz hissediyorsanız bir uzmana danışmaktan çekinmeyin. Bu durumun geçici olduğunu ve bebeğinizin sağlıklı olduğunu kendinize kabul ettirin.

Bebeğinizin düzenli bir uyku uyuması için öneriler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler