Karyolaya Yatırılırken Uyanan Bebek

by Bebek Melekleri

Karyolaya yatırılırken bazı bebekler uyanabilir. Bebeğinize alışma sürecinizde uyku konusu büyük bir bilinmezdir. Bebeğinizin uykuya dalması için gerekli her şeyi yaparsınız. Ancak yatağına yatırırken uyanması gibi bir sürprizle karşılaşabilirsiniz.

Karyolaya yatırılırken uyanan bebekler için ne yapılabilir?

Uzun uğraşlar sonucu bebeğiniz için mükemmel bir uyku ortamı oluşturmuş olabilirsiniz. Oda sıcaklığından sıcak bir duşa kadar her detayı düşünmüş de olabilirsiniz. Saatlerce emek harcayarak ninnilerle, masajlarla uyuttuğunuz bebeğiniz karyolasına yatırırken birden gözünü açabilir. Bu durum ebeveynler için tam bir kâbustur. Genellikle hızlıca yatağa bırakıldığı için ürpererek uyanan bir bebeği hemen kucaklayıp sakinleştirme yolu denenir. Bu durum bebeğin uykuya dalma sürecini başa çevireceği için aslında yanlıştır. Bebeğiniz mırıldanmaya başlamış, hatta az sonra büyük bir yaygara koparacak gibi gözüküyor olabilir.

Bebeğinizin uykuya tam olarak dalıp dalmadığından emin olmadan kucağınızdan bırakmamak bu konuda yapılacak en iyi şeydir. Ancak her zaman emin olmak için dakikalarca beklemek mümkün olmayabilir. Bebeğinizi uyutup on dakika bekledikten sonra birkaç öneri deneyebilirsiniz.

İlk olarak bebeğinizi yatıracağınız odanın yeterli loşlukta olduğundan emin olun. Taşıma esnasında odadaki bir eşyaya çarparak bebeğinizi ürkütmek istemeyeceğiniz için dikkatli olmalısınız. Bebeğinizin yatağı ile uyuttuğunuz yer arasındaki mesafe miktarı da uyanma ihtimali ile doğru orantılıdır. Bu yüzden yatağına en yakın mesafede uyutmaya özen gösterin.

Bebeğinizi uyuturken oturacağınız yeri de dikkatle seçmeniz gerekir. Kalkışınızın zor olacağı bir zemin bebeğin ürpermesine ve uyanmasına neden olabilir. Bebeğinizi yatağına götürürken yatağının uykuya hazır olduğundan emin olun. Yatırmadan önce yataktaki düzeni sağlamak için oyalanmak bebeğinizi uyandırabilir.

Soğuk günlerde bir bebek derin bir uykuya dalsa da soğuk bir yatağa yatırılmışsa uyanır. Bunun için bebeğinizin yatağını önceden elektrikli battaniye veya sıcak su dolu bir şişeyle ısıtmayı deneyebilirisiniz. Ancak güvenlik açısından bebeğinizi yatırmadan önce bu ısı kaynaklarını yataktan uzaklaştırdığınıza emin olmalısınız.

Bebeğinizi kucağınızdan yatağa geçirirken kucağınızdaki pozisyonu korumasına özen göstermenizde fayda var. Bebeğinizin sağa veya sola dönük olarak yatırılmasını mümkün kılacağı için huzurunu kaçırmayacaktır.

Bebeğiniz kollarınızda uyumuşsa, yatağa geçtiğinde birden boşluğa bırakılmış hissine kapılmasını istemezsiniz. Bunun için temasınızı hemen kesmemeyi deneyebilirsiniz. Yatırdıktan sonra birkaç dakika bebeğinize dokunmak ve ninni söyler gibi mırıldanmak ona kendini güvende hissettirecektir.

Bebeklerde konak oluşumu ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler