Kardeşlerin Birbiriyle Anlaşamamaları

by Bebek Melekleri

Kardeşlerin birbiriyle anlaşamamaları bazen olabilir. Kardeşlerin yaş aralıklarının yakın ya da ideal aralıkta olması kavga ve çekişmelerin olmayacağı anlamına gelmez. Çocuklarınızı doğru yönlendirmelerle bu gerginlikleri aşabilirsiniz.

Kardeşlerin birbiriyle anlaşamamaları neden olur?

Yaşları yakın olduğu için iyi anlaşacakları düşünülen kardeşler sürekli kavga edebilirler. Birbirleriyle aynı ortamda büyüyen kardeşler her türlü rekabeti aralarında yaşarlar. Bu rekabet çocukları dış dünyaya da hazırlar. Sosyal farklılıklar, çocukların diğer yaşıtlarıyla iyi geçinmesi dış dünyada önlerine çıkacak konulardan birkaçıdır. Kardeş ile kavga, çatışma ve farklılıkların çözümlerini de doğuracağından çocuk bir nevi dışarıda karşılaşacağı hayata da hazırlanmış olur. Kardeşler kavga etseler de ilişkilerinin bitmeyeceğini öğrenirler. Küçük çocuklar sorunları diyalog ile çözmeyi bilmiyor olabilir ve bu durumlarda şiddete yönelebilir. Büyük kardeş bu durumu bilmediğinden aynı şiddetle karşılık verebilir. Bu durumda çocukları karşılaştırmak ve suçlamak ileride çözümü olmayan bozuk ilişkilere yol açabilir. Kendini ikinci planda hisseden çocuk güvensizlik ve kıskançlık hissedebilir. Özellikle bir çocuğa tolerans gösterilmesi diğer çocuğun anne-babası ve kardeşiyle olan ilişkisinde uzun vadeli yaralar açabilir. Çocuklar arasında karşılaştırma yapılarak kardeşler arası rekabet arttırılmamalıdır. Çocuklara her zaman eşit davranılmalıdır.

Çocuklar ebeveynlerinin aynalarıdır. Anne babaların birbirlerine sevgi, saygı, sabır göstererek kurdukları ilişkinin olumlu etkileri kardeşlere yansıyacaktır. Akrabalar, arkadaşlar, komşular ile kurulan ilişkilerde de olumlu olmak çocuk gelişimi için önemlidir. Anne babalar aralarında tartışırken şiddet kullanmamalıdırlar. Sözlü olarak halledilen sorunlar çocukların da sorunları aynı şekilde çözmelerine örnek olacaktır.

Çocuklarında bir birey oldukları unutulmamalı, onlara saygı duyulmalıdır. Sıklıkla eleştirilen, her yaptığı ya da söylediği olumsuz karşılanan çocuklar aynı tepkileri kardeşlerine göstereceklerdir. Çok sevilse de anne, baba, kardeş gibi aynı ortamda yaşayan bireylerin geçinmesinin zor olabileceği, ancak tüm farklı duygulara rağmen aile olmanın güzellikleri çocuklara anlatılmalıdır. Çocuğun kabul edilemez davranışları uyarılmalı, asla göz ardı edilmemelidir (Vurma, tekmeleme, itme vb.). Sorunların şiddetle değil konuşarak çözülmesi gerektiği belirtilmelidir. Anne babalar büyük çocuğun sorunlarda yetişkin gibi davranmasını beklememeliler. Çocuklar arası çatışmalarda duyguların şiddetle değil de sözcüklerle ifade edilmesi teşvik edilmelidir. Kardeşler arasında şiddet konusunda kurallar konulmalı, çatışmalarda çözüm için seçenekler sunulmalıdır. Çözüme ulaşılamadığında çatışmaya neden olan oyuncak, eşya ortamdan uzaklaştırılabilir.

Kardeşler arasındaki ilişkiyi güçlendirmek ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler