İş Seyahatleriniz Çocuğunuzun Bakımına Engel Olmasın

by Bebek Melekleri

Eğer sık sık iş seyahatlerine çıkan bir ebeveynseniz bu durum suçlu hissetmenize sebep olabilir. İş seyahatleri için evden uzak olsanız da çocuğunuzu ihmal etmeden onunla iletişim kurabilirsiniz.

Çocuklarınızın bakımına engel olmadan iş seyahatlerinizi nasıl yaparsınız?

İş seyahatleri bazı meslekler için kaçınılmaz olabilir. Seyahatlerin sıklığı yapılan işe göre değişse de çocuklu aileler için bu durum endişe yaratabilir. Çocuğundan uzakta kalan ebeveynler çocuklarıyla yeteri kadar ilgilenemediklerini düşünerek kendilerini suçlu hissedebilirler. Fakat çocuğunuzdan uzakta da olsanız ona yokluğunuzu hissettirmeden seyahatinizi tamamlayabilirsiniz.

Ebeveyn olarak suçluluk hissetmeniz doğal olsa da, bu hem sizin hem de çocuğunuz için zararlı olabilir. Çünkü çocuğunuz, hissettiklerinizi hemen fark edebilirler. Siz farkında olmasanız da çocuğunuz hissettiğiniz suçluluğu fark edebilir ve ortada yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu düşünebilir. Çocuğunuzun bunu fark etmesi birlikte geçirdiğiniz zamanların onun için yeterli olmamasına sebep olabilir.

Siz yokken çocuğunuzu, onun vakit geçirmeyi sevdiği kişilere emanet etmeniz, yokluğunuzun yarattığı değişikliklere uyum sağlamasını kolaylaştıracaktır. Fakat çocuğunuzun bu sürece kolay alışmasının, sizi rahatlatmasına izin vermeyin. Seyahatlerinizin sıklığını azaltmanız mümkünse azaltın, değilse seyahat sürelerini kısa tutmaya çalışın.

Çocuğunuzla ayrı olduğunuz zamanlardan sonra yokluğunuzu telafi etmek için ona bir anda çok hoşgörülü davranmayın. Çocukların tutarlı davranışlara ihtiyacı vardır. Davranışların tutarlı olmaması çocuğunuza vereceğiniz terbiyede olumsuz etkiler doğurabilir. Çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu güvende olma hissini ona gereğinden fazla ilgi ve şefkat göstermeden de hissettirebilirsiniz.

Yaşını doldurmuş küçük çocuklar yavaş yavaş geçmişi hatırlayabilirler. Çocuğunuz ilk defa sizden ayrılıyorsa döndüğünüzde tekrar gitmenizden korkabilir. Bu nedenle çocuğunuzla ayrılma problemleri yaşayabilirsiniz. Eğer bu dönemde sık sık iş seyahatine çıkmanız gerekiyorsa çocuğunuza döneceğinizin garantisini vermeye çalışın. Seyahate çıkmadan önce çocuğunuzu gideceğinize alıştırmak da faydalı olabilir. Bir sabah kalktığında sizi bulamaması ayrılma problemlerinizin büyümesine neden olabilir. Bu nedenle gitmeden önce ‘Benim yarın sabah gitmem gerekiyor ama kısa sürede yanına geleceğim.’ gibi küçük uyarılar yapmanız, çocuğunuzun gidişinize hazırlanmasını kolaylaştırabilir. Seyahatiniz sırasında fırsat buldukça çocuğunuzla iletişime geçmeniz de çocuğunuza güven vermenizi sağlayabilir. Eğer imkânınız varsa çocuğunuzla görüntülü konuşabilirsiniz. Döneceğiniz tarih belliyse ‘Yarın yanında olacağım.’ gibi cümlelerle döneceğinizin garantisini sağlamlaştırabilirsiniz.

Çalışan bir ebeveyn olarak çocuğunuzu doğru eğitebilirsiniz ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler