İlk Ayda Sizi Neler Bekliyor?

by Bebek Melekleri

İlk ayda sizi bekleyen bazı şeyler olabilir. Uzun bir hamilelik ve doğum sürecinden sonra artık sırada bebeğinizin her ay ne kadar geliştiğini gözlemlemek var. Bebeğinizin büyümesini, beslenmesini, duygusal, zihinsel ve sosyal yeteneklerini aylık olarak gözlemlemek ebeveynliğin en keyifli yanlarından biri.

İlk Ayda Sizi Neler Bekliyor?

Bebeğiniz doğduğu andan itibaren büyür ve gelişir. Bu durum bebekten bebeğe farklılık gösterse de ilk ayını doldurmuş bir bebek için söylenebilecek temel değişiklikler vardır. İlk ayda gözlemlenen değişimler oldukça ilkeldir. Ancak bu değişimler ilkel olmalarına rağmen gelişimin temelini oluştururlar. Bebeğiniz ilk ayında çevresini algılayabilir, etrafa bakabilir. Yerinin değiştirilmesi ve dokunma durumuna karşı hassastır. Büyük bir refleks kapasitesine sahip olarak doğduğu için tepkilerinin çoğu refleks örüntülerinden oluşmaktadır. Otomatik olarak uyaranlara karşı tepkiler verir.

Bebeğinizde ilk ay dikkat çeken başlıca gelişmeler, düz bir yüzeye yatırıldığı zaman kafasını kısa süreyle kaldırabilmesi ve yüze odaklanabilmesidir. Çevreye yanıt verme eğiliminde olduğu için çıngırağa ürkerek, ağlayarak veya sakinleşerek cevap verebilir. Ayrıca bir nesneyi yüzünün 15 cm üzerinde yay şeklinde hareket ettirdiğinizde orta hatta kadar takip edebilir.

Bunların yanı sıra bebeğiniz karnının üzerindeyken başını 45 derecelik açıyla kaldırabilir. Çevresine ilgi duyduğu için hareketli, parlak ve renkli objelere karşı ilgilidir. İki gözüyle aynı ışığa bakabilir. İlk ayda ağlamak dışında birtakım sesler çıkarması da muhtemeldir. Bu sesleri çevresindeki yüzlerden ve seslerden etkilenerek tepki olarak çıkarabilir. Hatta bebeğiniz sizin gülüşünüze gülücükle karşılık verebilir. Bazı bebekler ilk ayda kendiliğinden gülebilir ve bazen kahkaha bile atabilir. İlk ay çok sık olarak görülmese de bazı bebekler dik durduğunda kafasını sabit tutabilir.

Prematüre bebeklerin diğer bebeklere kıyasla ilk ayda yukarıda yazan davranışları sergileyememesi olası bir durumdur. Ancak bu durum bebekten bebeğe göre değişiklik gösterebilir. Gelişiminin ilerleyen zamanlarında bu durum ortadan kalkabilir.

Yeni doğan bebeklerin ilk ayda gözlemlenen davranışları yalnızca olgunlaşma ve fiziksel gelişimlerine bağlı değildir. Uyanıklık, tokluk durumu gibi faktörler de bebeğinizin yapabileceklerinin sınırlarını belirler.

İlk ay bebeklerin bunları yapamaması nadir olarak da olsa bir gecikmeye işaret olabilir. Sonradan normale dönme olasılığı olsa da bebeğiniz bunlardan birini veya daha birden fazlasını yapamıyorsa doktorunuza danışabilirsiniz.

İlk ay doktor kontrolü ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler