Her Şey Gerektiği Gibi mi Olmalı?

by Bebek Melekleri

Bazen her şey istediğiniz gibi gitmeyebilir. Annelik doğası gereği her şeyin en doğrusunun yapılması gerektiğine inanılan nadir mesleklerden birisidir ancak özellikle bebek bakımında her şey her zaman doğru yapılmayabilir ve bu hatalar hemen her annenin başına gelebilir.

Her şey her zaman olması gerektiği gibi mi olur?

İnsan doğası gereği hatalar yapmaya ve bu hatalardan ders çıkararak yoluna devam etmeye yatkın bir canlıdır. Dünya üzerinde hatasız ve mükemmel yapılan bir iş ya da varoluş mümkün olmadığı gibi her gün bu hatalarla karşılaşmak artık insanlar için normal olmuştur. Annelikte de yaşamın her yerinde olduğu gibi çeşitli hatalar ve eksiklikler olabilmektedir. Bu hataların ne kadar büyük olduğundan ziyade kendinizin asla mükemmel bir canlı olmadığınızı ve her zaman hatalara açık olduğunuz ön kabulüyle bebeğinizle ilgilenmeniz gerekir. Böylece hatalarınızı minimum düzeye indirir ve daha dikkatli, sabırlı bir anne olabilirsiniz. Ufak hatalardan alınan dersler sizleri daha etkili bir ebeveyn yapacaktır.

Çeşitli bebek bakım kitapları, ansiklopediler, güvenilir internet sitelerinden bilgi edinmek ve tecrübe sahibi olmak belki de yaptığınız en doğal ve haklı davranışlardandır. Ancak bebek bakımında mutlak doğrular ve mutlak yanlışlardan söz edemeyiz. Siz ve bebeğiniz eşsiz birer varlıksınız, bu nedenle kimi doğru bilgiler sizin tecrübelerinizde olumsuz sonuçlanabilir. Bu bilgileri zaman içinde yaşayarak ve uygulayarak doğruluklarını bulabilir, bebeğinizle sağlıklı bir bakım ilişkisi içerisine girebilirsiniz. Kimi bebek için sıkı bir kundak iyiyken kimi bebek bu durumdan rahatsız olacak ve ağlayarak tepki gösterecektir. Kimi bebek için bazı müzik türleri dinlendirici ve sakinleştiriciyken kimi bebekler için herhangi bir etkisi bulunmayabilir. Doğru ve yanlışları bulmak için araştırdığınız ve edindiğiniz bilgilere güvenmenin yanında içgüdülerinizi de ihmal etmeyin. Annelik içgüdüsü ve bebeğinizle aranızdaki bağ sizi doğru yola götürecektir. Yanlış yapmaktan korkmak ve hatalarınızdan dolayı kendinizi suçlamak yerine bebeğinize ve kendinize güvenmek çoğu zaman yapılan yanlışların azalmasındaki en önemli etkenlerdendir.

Ancak güvenlik konusu bu durumun dışındadır. Arabanızda nasıl bir bebek koltuğu kullanmanız gerektiği, emniyet kemerlerinin durumu ve genel olarak bebeğinizin güvenliğini ilgilendiren tüm bilgiler dikkatle uygulaması gereken evrensel kurallardır.

Fikir ayrılıklarında orta yolu bulmak ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler