Hayali Arkadaşlar

by Bebek Melekleri

Hayali arkadaşlar her küçük çocuğun hayatında olabilir. Hayal gücü sayesinde kendisine bir oyun arkadaşı bulan çocuğunuzun normal bir duygusal gelişim sürecinden geçtiğine emin olabilirsiniz. Bu gelişim süreci her çocukta aynı senaryolar çerçevesinde seyretse de bazı durumlarda uzmanlara danışmak gereklidir.

Hayali arkadaşlar, çocuklarınızc için mükemmel birer oyun arkadaşı olabilmektedir. Biz yetişkinlerin anlaması gereken durumsa hayali arkadaşın, çocuğunuzun duygusal gelişiminin bir parçası olabileceğidir. Diğer bir değişle hayali bir (ya da birden fazla) arkadaş edinen çocuğunuz muhtemelen çok normal bir süreçtedir. Hayali arkadaşlar tamamen çocuğunuzun kontrolünde olan, onların istediği gibi “görünen”, istediklerini yapan ve kendilerini ifade etmelerine yardımcı olan ikinci bir kişilik olarak ortaya çıkar. Kişiliklerinin bir yansıması olabileceği gibi vicdan olarak, bir günah keçisi olarak, kızgınlıklarının ya da kıskançlıklarının bir dışavurumu olarak da bu hayali arkadaşlar oluşabilmektedir. Bahsi geçen hayali arkadaşlar belki de çocuğunuzun fikrine göre onu yatağının altındaki ya da dolabındaki canavardan koruyan bir koruyucu rolünü üstlenmiştir. Bazı durumlarda da tüm bu süreçler yaşanmadan çocuğunuzun sadece biraz yalnız hissetmesi ve kendisine bir yoldaş, oyun arkadaşı araması bile hayali arkadaşların oluşmasında yeterli olabilmektedir.

Ebeveynlerin unutmaması gereken en önemli nokta hayali oyun arkadaşlarının çocuklar arasında sık karşılaşılan bir durum olduğudur. Yaklaşık olarak çocukların üçte ikisinde bu durum yaşanmaktadır. Çocuklar da çok büyük olasılıkla hayali arkadaşlarının kendi ürettikleri hayali, gerçek olmayan bir arkadaş olduğunun farkındadırlar. Hayali arkadaş edinmelerinde, onlarla oynamalarında, yataklarında ve yemek sofralarında onlara da bir yer, yastık ve tabak ayırmalarında bir sakınca yoktur. Sakıncalı olan konuların başında ise yaptıkları herhangi bir suçu (en basitinden herhangi bir eşyayı kırmak ya da oyuncaklarını dağıtıp öylece bırakmak) hayali arkadaşlarının yaptığını ileri sürmeleridir. Böyle bir durumda çocuğunuza hayali arkadaşının bunu yaptığın kabul ettiğinizi ve “arkadaşı” ile bu dağınıklığı toplaması gerektiğini söyleyebilirsiniz. Çocuk yine reddederse bu oyuna da son verebilirsiniz.

Hayali arkadaşlar ne süre çocukların hayatında olur?

Bazı çocuklarda hayali arkadaşlar ara sıra ziyarete gelirken bazı çocuklardaysa hayali arkadaşlar daima onlarla birliktedir. Ebeveynlerinse bu gelişim sürecini sağlıklı bir şekilde yönetmelerini sağlayacak bazı noktalara dikkat etmeleri gerekmektedir. Bunların başında hayali arkadaş olgusunun normal olduğunu bilmeniz ve çocuğunuzun hayal gücünün ne derecede yüksek olduğunu görmeniz gelmektedir. Bugün başarılı olan insanların çocukken hayal güçlerinin çok yüksek olduğunu söylediklerini unutmayın. Hayali arkadaşları kabul edin ve çocuğunuz yönlendirmeden doğrudan hayali arkadaşlar için bir eylemde ya da iletişimde bulunmayın yani çocuğunuzun yapmasını istediğiniz bir davranışı hayali arkadaşının da yaptığını ileri sürmeniz gibi. Bu ters tepebilmektedir. Çocuklarınızın, yukarıda da belirttiğimiz gibi yaptıkları hataları hayali arkadaşlarına yıkmalarına izin vermemelisiniz. Çocuğunuzun hayal gücünü besleyecek başka yöntemler, oyuncaklar ve oyunlar da çocuğunuzun hayal gücünün tamamını hayali arkadaşına yönlendirmesini engelleyecektir. Onun yeterince gerçek arkadaşı olduğundan ve onlarla sağlıklı bir iletişim içinde bulunduğundan emin olmalısınız.

Bir ebeveyn olarak unutmamalısınız ki bu duygusal süreç eninde sonunda ortadan kalkacaktır. Bu yaklaşık olarak 2-3 yaşlarında başlamakta ve 5-6 yaşlarında son bulmaktadır. Diğer yandan çocuğunuz başka insanlarla iletişim kurmaktan bilinçli olarak kaçınarak hayali arkadaşının dünyasına kaçıyorsa, üzgün görünüyor ve mutsuzluğu yüzünden belli oluyorsa mutlaka uzmanlara danışmanız gerekmektedir.

Evden ayrılmakta güçlük çekmek ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler