Bebek ve Çocuk Bakımında Genel Güvenlik Önlemleri

by Bebek Melekleri

Evinizi çok kısa bir süre içinde bebekleriniz ve hareketli çocuklarınız için güvenli hâle getirebilirsiniz. Bunu yaparken uyarılara dikkat etmenin yanında temkinli ve sakin olmanız faydalı olabilir. Güvenlik önlemleri almanız bebeğinizi tehlikelerden korur.

Bebek veya çocuk bakımında genel güvenlik önlemleri alırken neye dikkat etmeliyiz?

Bebek güvenliği konusunda endişelenmenin çok haklı gerekçeleri olsa da alınabilecek küçük önlemler sizin ve çocuklarınızın güvenliği için yeterli olabilir. Kendinizi panik hâlinde tutmak yerine sakin ama dikkatli olarak bebek ve çocuk güvenliğini sağlayabilirsiniz. Mobilyalar her zaman sadece bebekler ya da çocuklar düşünülerek alınmaz. Bu yüzden mobilyalarınızı bebeğiniz için tekrar düzenlemek ve güvenliklerini sağlamak durumunda kalabilirsiniz. Bunun en iyi yolu ise mobilya tamponu kullanmaktır. Çocuk düşmelerinin etkisini en aza indirmek için mobilyaların sivri ya da sert köşelerini tamponla kapatabilirsiniz. Çocuğunuzun genellikle çok kullandığı yürüme alanlarından sivri eşyaları tamamen kaldırmak alabileceğiniz etkili önlemlerdendir.

Evdeki eşyaları, bazen güvenlik kaygılarıyla değiştirmeniz gerekebilir. Televizyon gibi büyük ama dengesi kolay bozulabilecek eşyaları daha sabit bir şekilde yerleştirmek çocuğunuzun üstüne düşmesini engelleyecektir. Kitaplık, şifonyer, masa, sandık ve fırınları da bulundukları yere ya da duvara sabitleyebilirsiniz. Kapı kollarına kapak taktırmak yapabileceğiniz basit önlemler arasındadır. Böylece çocuklarınız kendileri için tehlikeli olan odalara giremeyeceklerdir. Kapı kollarına kapak taktırırken yetişkinler için acil durumlarda kolaylıkla açılmalarını sağlayacak kapı kolu kapaklarını tercih etmeniz işinizi kolaylaştırabilir.

Bebek veya çocuk bakımında genel güvenlik önlemini nasıl sağlarız?

Evde bulunan ve çocuğunuzun boğulmasına neden olabilecek tüm eşyaları kilitli ya da sağlam kapaklı bir dolapta tutmalısınız. İğneler, madeni paralar, düğmeler, piller bu eşyalar arasındadır. Prizlerin ve kabloların elden geçirilmesi gerekebilir. Elektrik çarpmasını engellemek için kabloları ortalıkta dağınık bir şekilde durmasını önleyebilirsiniz ayrıca prizlere de kapak taktırabilirsiniz. Evinizde balık besliyorsanız eğer çocuklarınızı en azından erken dönemde su dolu kaplardan ve akvaryumlardan uzak tutmak mantıklı bir davranış olacaktır. Ev bitkilerinin de çocuk ve bebekler için çeşitli zararları olabileceği gibi nasıl bir kazaya neden olabileceklerini önceden kestirmek zor olabilir. Bitkilerle ilgili bilgi almak ve çocuklara uygun olup olmadığını sorgulamak etkili bir önlem olacaktır. Mümkünse evinizde değilse çocuklarınızın oynadığı yerlerde ateşli silah bulundurmamalısınız. Oyuncak olarak anlaşılması çocuklar için çok tehlikeli kazalara yol açabilir. Dolu olmayan silahınızı ayrı bir yerde mermileri ise ayrı bir kutuda saklarken bunların çocuklar tarafından ulaşılamayacağına emin olduğunuz bir dolapta tutmalısınız.

Evinizde evcil hayvan beslemeniz durumundaysa dikkatli olmanız gerekebilir. Çoğu zaman evcil hayvanların çocuklarınıza zarar verebileceğini düşünmeseniz bile temkinli olmanızda fayda vardır. Çocuklarınızı hayvanlarınızla baş başa bırakmamak, çocuğunuza hayvanlara karşı nasıl davranması gerektiğini öğretmek ve hayvanların aşılarını yaptırmak alacağınız önlemler arasındadır.

CİNSİYET ROLLERİ ARASINDAKİ DENGEYİ SAĞLAMAK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin