Çocuğunuzun gözleri bozuksa gözlük kullanmaya alışmalıdır. Bir çocuğun gözlük kullanmaya ihtiyaç duyması anne ve babaları endişelendirir. Gözlük kullanmanın dikkat, özen ve süreklilik gerektirmesi bu endişenin temelidir. Eğer çocuğunuzun gözlük kullanmaya ihtiyacı varsa bazı konulara dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.

Gözlük kullanmaya alışmak neden önemlidir?

Çocuğunuzun gözlük kullanması gerektiği için endişe etmek yerine öncelikle bunun çok yaygın bir durum olduğunu bilmelisiniz. 3-16 yaşları arasındaki her altı çocuktan biri gözlük kullandığına göre sizin çocuğunuzun da kullanması çok doğaldır. Erken yaşta gözlük kullanmaya başlayan çocuklar ileriki yıllarda gözlük takmada zorluk çekmezler. Ayrıca gözlük görüşü iyileştireceği için çocuğunuz için bir ihtiyaçtır.

Gözlüğü kabullenmek çocuğunuz için kolay olmayabilir. Gözlük seçerken onun zevkine göre bir model tercih etmek kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir. Gözlük camını kolay kırılmayan, hafif ve çizilmeyenlerden seçmeniz makuldür. Çerçeve seçiminde de hafif ve yüze tam oturan bir model seçmeniz alışmayı kolaylaştırır. Küçük çocuklar için arkasından elastik bir bantla takılan modelleri veya askılığı olanları tercih etmeniz hareket özgürlüğü sağlar. Gözlük seçerken en önemlisi çocuk gözlükleri konusunda uzman birinden yardım almanızdır.

Çocukların burun köprüleri geniş olduğu için gözlükler genelde yüzlerinde durmaz. Gözlük modeli seçerken yüzüne tam oturacak bir model seçmeniz önemlidir. Gözlüğün çocuğunuza tam olarak uyup uymadığından emin olduktan sonra çocuğunuzun da modeli sevdiğinden emin olun. Çocuklar yeni şeyleri kabullenmek konusunda isteksizdir. O yüzden ona gözlüğün ne kadar yakıştığından bahsederek onu mutlu edin. Çevresinde gözlük takan birileri olduğunu görmek çocuğunuza kendini farklı hissetmekten kurtarır. Çevrenizde gözlük takan kişileri ona gösterin ve hatırlatın. Gözlüğün önemini ve onun iyiliği için olduğunu anlatın. Okula veya kreşe gidiyorsa oradaki arkadaşlarının tutumu da çocuğunuzu etkileyecektir. Öğretmeniyle bu konuyu konuşarak yardım almayı deneyebilirsiniz.

Gözlük takan çocuklar hakkında hikâyeler okumak çocuğunuzun zihninde gözlüğe karşı olan yargıyı kırmaya yardımcı olacaktır. Gözlüğü inatla reddediyorsa denemekten vazgeçmeyin ve tekrar tekrar taktırın. Zamanla gözlükle de iyi gördüğünün bilincine vararak kabullenecektir.

Gözlük çocuğunuzun hayatı için oldukça büyük bir yeniliktir. Ona gözlüğünü nasıl koruması ve nelere dikkat etmesi gerektiğini anlatmalısınız. Camları kirletmeden nasıl takıp çıkaracağını, kırmamak için nelere dikkat etmesi gerektiğini hatta gözlüğünü nasıl temizleyeceğini çocuğunuza öğretin.

Her şey gerektiği gibi mi olmalı ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler