Bebeğinizin Gelişimine Katkı Sağlayabilecek Oyunlar

by Bebek Melekleri

Çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi, kazandıkları tecrübelerle birlikte hızlı bir şekilde ilerleme gösterir. Bebeğiniz büyüdükçe nasıl yeni kıyafetlere ihtiyaç duyuyorsa, zihinsel gelişimi ilerledikçe oynadığı oyunları da değiştirmeniz gerekebilir. Çocuğunuzun gelişimine katkı sağlayacak oyunları bilmeniz bu nedenle önemlidir. Gelişime katkı sağlayan oyunlar nedir gelin bakalım.

Gelişime katkı sağlayan oyunlar nedir?

Bebekler yaptıkları gözlemler sayesinde, zihinsel gelişimlerine katkı sağlayan yeni beceriler öğrenirler. Bu beceriler çocuğunuzun dünyayı algılama şeklini değiştirir. Bebeğinizin zihinsel gelişimi ilerledikçe zevk aldığı ve ihtiyaç duyduğu oyunlar da değişir. Oyunlar sadece bebeğinizi eğlendirmez, fiziksel ve zihinsel gelişimine de katkı sağlar. Bu nedenle bebeğinizle vakit geçirirken onun yaşına uygun oyunlar seçmeniz gerekir. Bebeğinizin yaşına uygun olmayan oyunlar oynamanız, bebeğinizin becerilerinin daha geç gelişmesine neden olabilir.

26 haftalık bir bebek bu dönemde, nesneler arasındaki ilişkileri çözmeye başlar. Bir nesnenin o görmese de varlığını devam ettirdiğini bilir. Ayrıca nesneler arasındaki mesafeyi ve birbirleri arasındaki ilişkiyi de çözmeye başlar. Bir cismin diğerinin içinde, dışında ya da yanında olduğunu fark edebilir. Bebeğinizin öğrendiği bu yeni bilgiler, ilgi alanlarını da şekillendirebilir. Bebeğiniz artık cisimleri elinde oynatmak yerine onları fırlatabilir, kutulara koyup sonradan çıkarabilir ve bunları yaparken oldukça eğlenir. Çocuğunuz bedenini kontrol etmeyi öğrendiği için ilgisini çeken nesnelerin peşinden gitmeye çalışabilir. Keşfetmeye meraklı olan bebeğinizin bu ihtiyacını gidermesine yardımcı olabilmek için sevdiği oyuncakları evin çeşitli yerlerine saklayabilirsiniz. Oyuncağı sakladıktan sonra bebeğinize “Oyuncak ayın nerede?” diye sorarak onu oyuncağı araması için teşvik edebilirsiniz. Bu oyunu oynarken oyuncağı, bebeğinizin ulaşabileceği bir yere saklamaya özen gösterin. Aksi takdirde çocuğunuz oyuncağı bulamadığında sıkılıp pes edebilir. Bebeğinizi yıkarken küveti köpürtüp oyuncakları suyun altına saklayabilirsiniz. Böylece çocuğunuz oyuncakları bulmakla meşgul olurken daha az huysuzluk yapacaktır.

“Ce-ee” minvalindeki oyunlar da küçük çocukların ilgisini çekebilir. Yüzünüzü örtmek için ellerinizi kullanabilirsiniz. Yüzünüzü eliniz dışında bir mendil ya da çeşitli kâğıtlar yardımıyla da kapatabilirsiniz. Bebeğinizin, yüzünüzü kapatan nesneyi kaldırması için teşvik etmeye çalışabilirsiniz. Eğer bunu kendisi yapamıyorsa elinden tutarak peçeteyi çekmesini sağlayabilirsiniz.

Bu oyunlar bebeğinizin keşfetme merakını gidermesini sağlarken bir yandan da vücudunun daha rahat kullanması için de faydalı olabilir. Bebeğiniz bu oyunları oynarken hareketlerinde zorlanıyorsa ufak desteklerde bulunabilirsiniz.

BEBEĞİNİZİN YAŞINA UYGUN OYUNCAKLARLA OYNAMASINI SAĞLAYIN ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

gelişime-katkı-sağlayan-oyunlar

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin