Gece Uykusunun Sık Bölünmesi

by Bebek Melekleri

Gece sık sık uyanan bebekler bazı ebeveynler için sorun yaratabilir. Bu durumun önüne geçmek için bazı yöntemler uygulayarak bebeğinizin bu davranıştan vazgeçmesini sağlayabilirsiniz.

Gece uykusunun sık bölünmesinin sebebi nedir?

Bebeklerin, her insan gibi geceleri uyanmaları normal bir davranıştır. Ancak bunun sık sık tekrarlanması bazı ebeveynler için zorluklar yaratabilir. Bebeğinizi, gece uyandığı zaman tekrar kendi kendine uyku durumuna geçmesi için alıştırırsanız, sorun olarak görünen bu durumun önüne rahatça geçebilirsiniz.

Bebeğinizin gece tekrar uyumasını sağlamak için ona fazlaca müdahale edip emzik, biberon, oyuncak gibi şeyleri ona vermeniz, onun kendi kendine uyku durumuna geçmesini öğretmek için hiçbir fayda sağlamayacaktır. Bebeğinize böyle durumlarda mümkün olduğunca az müdahale ederek onun kendi kendine tekrar uyku hâline geçmeyi öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Gece sık sık uyanan bebeklerin gündüz uyuma sürelerini azaltarak geceleri kendi kendilerine uyumalarını öğretmek için zemin hazırlayabilirsiniz. Bebeğiniz gece uyandığı zaman ona müdahale etmekte daha yavaş davranarak ona kendiliğinden uyumasını sağlamak için daha fazla zaman tanımış olursunuz. Gece uyanmalarında bebeğinizi beslemek yerine ona ninni söylemeyi veya pışpışlamayı tercih etmeniz, bebeğin beslenmek için uyanması ihtimalini azaltacaktır.

Uyguladığınız bütün yöntemler bebeğinizin geceleri sık uyanmasında bir değişiklik göstermediyse, sorun yaratan durum muhtemelen onun uykuya dalması sırasında yanlış bir süreç izlendiğinin göstergesi olabilir. Bazı bebekler uyumadan önce beslenmeden, gece boyunca deliksiz bir uyku uyuyabilirken kimi bebeklerde bu durum gözlenmez. Böyle durumlarla karşılaşırsanız bebeğinizin uyumadan önce izlediği süreçte bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Gece veya gündüz uykularından önce bebeğinizin karnının tok olduğundan emin olun. Onu uyumadan önce besleyip tam olarak uykuya dalmadan bebeği uyuyacağı yere götürmeniz bu süreçte yardımcı olacak bir durum oluşturacaktır. Bebekler böyle durumlarda kolay kolay uyumasalar da birkaç denemenin ardından bu duruma alışacaklardır. Eğer bebeğiniz her şeye rağmen beslenme sırasında uykuya dalıyorsa, bu eğitimi ertelemeniz faydalı olacaktır. Çoğu bebek, büyüdükçe beslenme sırasında uykuya dalmayı azaltacaktır. Bu da sizlere söz konusu eğitim için daha fazla fırsat sunar.

Anne sütü ile beslenen bazı bebekler, yürüdükleri döneme gelene kadar sık uyanıp emzirilmek isteyebilirler. Bu durumun çoğu zaman bebeğin beslenmeye ihtiyacı olduğu için değil emmeyi ve annesinin yanında olmasını sevdiğinden kaynaklandığını bilmeniz yararlı olacaktır.

Bebeğin yıkanma alışkanlığı ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler