Çocukların Fedakâr Olmayı Öğrenmesi

by Bebek Melekleri

Çocuk, kendilerinden beklenmese de fedakar duyguları içlerinde barındırırlar. Yaptıkları fedakârlıklar, içgüdüsel olabileceği gibi ailelerinden de öğrenebilecekleri bir davranış şeklidir.

Çocuk fedakar olmayı öğrenebilir mi?

Ebeveynlerin çocuklarına karşı görevlerinden biri, yardım etmeyi öğretmektir. Bazı çocuklar zaman zaman bencil davranışlar sergileyebilirler. Bu durumun dışında kalan zamanlarda, yani bir yardım ettikleri an fatk edilirse ebeveynler hiç düşünmeden çocuklarını övebilirler. Hatta yardımda bulundukları için onları ödüllendirerek fedakârlık duygusunun gelişmesine yardımcı olabilirler.

Fedakârlık duygusu, çocuklara benimsetmeye çalışılırken eğer etraflarında zorda olan bir başka çocuk varsa ve ortam uygunsa, çocuğun ona yardım etmesi sağlanabilir. Bazı çocuklar bu anlarda tepki veremeyebilirler. Sessiz kalırlar ya da geri çekilebilirler. Böyle bir durumda ebeveynin çocuğunu azarlaması ya da ona ceza vermesi doğru olmayabilir. Çocuk, yardım etme güdüsünden uzaklaşabilir. Bu durumda yapılması gereken şey, çocuğa yardım etmenin sonuçlarını açık bir şekilde anlatmaktır. Çocuk, bu davranışla nasıl bir birey olması gerektiğini daha iyi anlayabilir.

Fedakarlık duygusu çocuğa nasıl öğretilebilir?

Yapılan bir araştırmada çalışan annenin olduğu ailede çocukların daha fedakâr ve özverili olduğu görülmüştür. Annenin çalışması, evle ilgili işlerin aile bireyleri arasında bölüşülmesine yol açar. Bu bölüşüm sayesinde çocuklar da yardım etme davranışı görülmüş olabilir. Araştırmanın geleneksel aile yaşantısı tarafında durum tam tersidir. Annenin çalışmadığı, ev içinde rekabetin olduğu ailelerde işbirliği daha az görülmüştür. Aile içinde şefkat ortamı sağlansa da yetiştirilme şeklinden kaynaklı fedakâr davranışların daha az sergilendiği söylenebilir.

Çocuklar, kendilerine rol model alarak öğrenmeyi tercih ederler. Bu sebeple anne babaların, çocukların kendilerini izlediğini unutmaması yararlı olabilir. Gösterecekleri örnek davranışlar çocuklarının birey olmasında dikkate değerdir.

Bunun yanında karşılaşılan bir durumun yanlış ya da doğru olduğunu açıklamak da çocukların fedakâr olma dürtülerini etkileyebilir. Mesela çocuk bir konuda işbirliği yapmak istemiyorsa ona kızmak ya da ceza vermek doğru olmayabilir. Bunun yerine daha farklı davranması gerektiğini söylemek yerinde bir davranıştır. Tabii ebeveynin kendisi de verdiği öğütün arkasında durursa daha faydalı olabilir.

ÇOCUKLARA CİNSELLİĞİN ANLATILMASI  ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin