Evden Ayrılmakta Güçlük Çekme

by Bebek Melekleri

Evden ayrılmakta güçlük çekebilir çocuklar. Bazı çocuklar okula gitmek, yuvaya bırakılmak için evden ayrılırken güçlük çıkarıyor olabilir. Bu durumun çocuğun okulu sevmemesinden başka nedenleri de olabilir. Büyük ihtimalle zamanla çocuğunuz buna alışacak olsa da bu süreci daha kolay atlatması için ona yardımcı olabilirsiniz.

Evden ayrılmakta güçlük çekmemesi için ne yapılmalıdır?

Okula gitmek için evden ayrılmakta güçlük çeken çocuklar, büyük ihtimalle bunu sadece okula giderken değil, oyun oynarken yemek yemeye geçmek gibi değişiklikler yaşadıklarında da bu duruma tepki gösterecektir. Çocuğunuzun her sabah okula gitmemek için mızmızlanması muhtemelen okulu sevmediğinden değil bu tür değişikliklerden hoşlanmayıp alıştığı şeyleri bırakmak istememesinden kaynaklıdır.

Her sabah evden ayrılmakta zorluk çıkaran çocuğunuzun, gittiği yerde, örneğin kreşte, gitmek istememesine rağmen keyifli zaman geçirdiğini gözlemliyorsanız evden ve ebeveynlerinden ayrılmak istememesinin sebebi gittiği, her gün bulunduğu yeri sevmemesinden değil buna alışmakta güçlük çekmesinden kaynaklanıyor olabilir. Böyle durumlarda çocuklar, yeni yaşadıkları bu sürece kısa sürede alışacak ve evden, ebeveynlerinden ayrılması daha da kolaylaşacaktır ancak bunu onun için daha da kolaylaştırmak için bazı noktalara dikkat ederek ona yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuz her sabah evden ayrılmak için sıkıntı çekiyorsa bunun sebeplerinden biri çocuğunuzun uykusuz kalması veya kahvaltı için vakti olmadığından evden aç olarak ayrılması olabilir. Evden ayrılırken aceleci davranmayıp çocuğunuzun buna hazırlıklı olduğundan emin olduktan sonra evden ayrılmak üzere harekete geçmeniz fayda sağlayabilir.

Evden ayrılmadan önce, çocuğunuzun yastığını veya en sevdiği oyuncağını yanına almasına izin vermeniz de evden ayrılırken onun huysuzluk yapmasını azaltabilir. Bu durum, evden ayrılıp kreş, anaokulu gibi yerlere giden çocukların bunu geçiş için bir köprü olarak algılaması işe yarar. Bu daha rahat mekân değişikliği yapması konusunda yardımcı olabilir. Eğer okul kuralları nedeniyle veya başka sebeplerden evden sevdiği bir şeyi götürmesine izin verilmiyorsa bu eşyayı okula kadar götürüp gün içinde onu dolabında veya başka bir yerde bulundurmasını sağlayabilirsiniz. Ebeveynlerinden ayrılmakta güçlük çeken çocuğun yanında ebeveynlerine ait bir eşya götürmesi de ona yardımcı olabilir.

Çocuğunuzdan ayrılırken mümkün olduğu kadar mutlu ve neşeli görünmeye özen gösterin. Çocuğunuzu okula bırakmak üzere yolda olduğunuz sırada onu rahatlatmak için onunla konuşmanız geçişi kolaylaştırmakta fayda sağlayabilir. Çocuğunuz her şeye rağmen huysuzlanıp ağlamakta ısrar etse bile onu eleştirip ona kızmamaya dikkat etmelisiniz.

Emzirme sırasında büyük çocuğun da emmek istemesi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler