Emzirme Sırasında Büyük Çocuğun da Emmek İstemesi

by Bebek Melekleri

Emzirme sırasında büyük çocukda emmek isteyebilir. Bazı anneler, büyük çocuklarının yanında bebeklerini emzirmekten kaçınıyor, büyük çocuğun da süt emmek istemesinden çekiniyor olabilir. Yeni kardeşi olan çocukların bu tür isteklerinin normal olduğunu, onun yanında bebeği emzirmekten çekinmenizin gereksiz olduğunu bilmelisiniz.

Emzirme sırasında büyük çocuğunda emmek istemesi nedendir?

Özellikle okul çağına henüz gelmemiş çocukların ebeveynlerini tamamen çıplak görmesinin bile bir sıkıntı yaratacağını söylemek zor olacaktır. Anne, özellikle karşı cinsteki çocuğunun yanında bebeği emzirmesinin olumlu bir durum olacağını düşünmeyebilir ancak çoğu zaman bu bir sorun oluşturmaz. Yeni bebek sahibi olunduğunda ebeveynler vakitlerinin çocuğunu bebek için geçirip büyük çocukla geçirmek için kısıtlı bir zamana sahip olacağından, bebeğin emzirildiği sırada büyük çocuğa hikâye okumak gibi aktivitelerin gerçekleştirilmesi, büyük çocuğunuz için faydalı bile olabilir. Büyük çocuğunuzla, bebeğinizin uyuduğu vakitler dışında baş başa geçirmek için pek vaktiniz olmayacağından bebek emzirilirken büyük çocukla gerçekleştirilecek sessiz aktiviteler, büyük çocuğunuzun da görmesi gereken ilgi ihtiyacını belirli bir oranda karşılayabilir.

Büyük çocuğunuzun bebeği emzirme esnasında yanınızda olmasından rahatsız oluyorsanız emzirme işini büyük çocuktan gizli yapmaya çalışabilirsiniz ancak büyük çocuğunuz sizi izlemek veya göğsünüze dokunmak istediğinde ona sert bir karşılık vermemeye dikkat etmelisiniz. Çoğu uzman, çocuğun annesinin memeleri gibi vücudunun bazı organlarını görmemesi için ebeveynlerin fazla tedbirli davranmasının çocukta insan vücudunun kötü bir şey olduğunu düşünmesine yol açabilir. Ebeveynlerin fazla teşhirci olması durumunda ise çocukların mahremiyete önem vermeyen bir kişiliğinin oluşmasına neden olabileceği konusunda uyarılarda bulunur. Dengeyi sağlamaya çalışarak çocuğunuza buna uygun bir tutumda yaklaşmanız önem arz eden bir konu olacaktır.

Kardeş sahibi olan bazı çocuklar, kardeşlerini annelerini emerken gördüğünde kendilerinin de bunu yapmak istediğini söyleyebilir. Bu konuda ısrarcı davranıyor olabilir. Bu durumlarda ona karşı koymamaya çalışarak bunun mümkün olduğunu söyleyip büyük çocuğunuzun da bu deneyimi gerçekleştirmesine izin vermelisiniz. Bazen sadece olumlu yanıt vermeniz bile çocuğunuzun bu isteğinden vazgeçmesini sağlayabilir. Ancak ısrarla emmek isterse bunu denemesine izin vermeniz faydalı olacaktır. Bu sayede çocuğunuz merakını gidermiş olacak, büyük ihtimalle ağzına gelen anne sütünün tadından hoşlanmayıp bu isteğinden vazgeçecektir. Eğer çocuğunuz hâlâ emmek istiyorsa, ona ihtiyacı olan ilgiyi göstermediğiniz ve ileriki dönemlerde bu konuda daha dikkatli davranmanız gerektiği söylenebilir.

Emzirme sırasında babanın kendini dışlanmış hissetmesi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler