Ebeveynlerin Doğum Sonrası Yaşayabileceği Depresyon

by Bebek Melekleri

Ebeveynlerin doğum sonrası yaşayabileceği bir depresyon vardır. Çoğu anne, hormonal sebeplerden dolayı doğum sonrasında depresyon yaşayabilir. Baba olarak sizin bu durumun normal olduğunu unutmamanız ve eşinize yardımcı olmanız bu depresyon durumunu atlatmak için fayda sağlayacaktır.

Eşiniz doğum sonrası depresyon yaşıyorsa, ona yardımcı olabilecek bazı davranışlar ve uygulamalarla eşinizin bu süreci atlatmasında yardımcı olabilirsiniz.

Doğumun gerçekleşmesinin ardından muhtemelen eşiniz yorgun olacaktır ve bu durum depresyonu şiddetlendirebilir. Bunun için eşinizin sizden veya başkalarından yardım almasını sağlayabilirsiniz.

Ebeveynlerin doğum sonrası depresyon yaşamasının sebepleri nelerdir?

Aileye yeni katılan bebeğin bütün ilgiyi üstüne çekmesi kaçınılmaz bir durum olacağından eşiniz kendini yetersiz, ihmal edilmiş ve fiziki olarak kötü bir durumda hissedebilir. Böyle durumlarda eşinize ilgi göstermeyi ihmal etmeden, ona zaman zaman iltifat ederek veya güzel sözler söyleyerek, ne kadar iyi bir anne olduğunu söyleyerek veya zaman zaman ona çeşitli hediyeler alarak onun depresyon sürecini mümkün olduğunca çabuk atlatması için yardımcı olabilirsiniz.

Eşinizle baş başa vakit geçirmek, hem eşinizi mutlu edip onun depresyon sürecinin kısalmasını sağlayabilir hem de ilişkinizi canlı tutmak yararlı bir yöntem olabilir. Mümkün olduğunca sık olarak eşinizle baş başa kalabileceğiniz vakitler yaratmaya çalışabilirsiniz. Eğer annede görülen depresyon durumu iki haftadan fazla sürerse depresyon ciddi bir hâl alabilir. Sık görülmese de annenin depresyonu bebek sütten kesilene kadar devam edebilir. Bu durumlarda hemen bir uzmana danışmanız faydalı olacaktır.

Annenin doğum sonrasında yaşayacağı depresyon dışında babalarda da depresyon hâli görülebilir. Bu durum anormal bir hâl oluşturmayacaktır. Bazı konuların varlığı babalarda depresyon görülme riskini fazlalaştırır. Babanın bebek için yeterli kazancı elde etmeyeceğini düşünmesi gibi maddi konular, anne tarafından bütün ilginin bebeğe gösterilmesiyle babanın kendini aileden dışlanmış gibi hissetmesi, eşleriyle sahip oldukları ilişkinin eskisi gibi devam etmediğini düşünmeleri, özellikle önceden aktif bir sosyal hayatı olan babaların bebeğin doğumundan sonra vaktinin çoğunu ona harcamasıyla eski sosyal yaşantılarına özlem duymaları, bebek her ağladığında sadece kendisinin değil annesinin ve babasının da uykusunu böleceğinden bir süre görülebilecek uykusuzluk ve yorgunluk hâli gibi durumlar babaların da doğum sonrası depresyon yaşamasına sebep olabilir.

Eğer annen veya baba doğum sonrasında depresyon hâli içerisindeyse, bir uzmana danışarak bu durumun mümkün olduğunca kısa sürmesini sağlayabilirsiniz.

Ebeveynlerin çocuklara eşit davranması ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler