Ebeveynlerin Bebek Bakımı Konusunda Birbirini Kıskanması

by Bebek Melekleri

Ebeveynlerin bebek bakımı konusunda birbirini kıskanması görülen bir durumdur. Bazı ebeveynler bebek bakımı konusunda içgüdüsel olarak doğal bazı yeteneklere sahiptir. Bazen anne-babadan biri, bebek bakımı konusunda beklenenden daha yeteneklidir ve bu durumun diğer ebeveynin kendini yetersiz hissetmesine neden olabilir. Böyle duygulara kapılmamaya çalışarak ne kadar şanslı olduğunuzu düşünmelisiniz.

Ebeveynlerin bebek bakımı konusunda birbirini kıskanması ne gibi sonuçlar doğurur?

Ebeveynlerin bebeklerine sundukları şeyler onların imkanları doğrultusunda farklılıklar gösterir. Bebeğe sunulan ilgi, sevgi, onun ihtiyaçlarını gidermek için yapılan şeylerin hiçbiri daha az veya daha fazla değerli değildir. Bebeğin faydası için yapılan her şey son derece önemlidir. Bazı ebeveynler bebeği sakinleştirmek, onunla oyunlar oynamak ve ona keyifli vakit geçirtebilmek için yeteneğe sahipken bazı ebeveynler bebeğin beslenme, onu yıkama, giydirme gibi konularda daha maharetlidir. Ancak bu durum bazen anne-babadan birinin kendini yetersiz hissetmesine veya kıskançlık duymasına sebep olabilir. Böyle duygular hissettiğinizde düşüncelerinizi olumlu noktalara çekerek bu hislerden kurtulmaya çalışabilirsiniz.

Eşinizin bebek bakımı konusunda yetenekli olmasının sizin ne kadar şanslı olduğunuzu gösterir. Bebek bakımı çok yorucu bir iştir bunun için eşinizden yardım görmeniz sizin için son derece olumlu bir durumdur. Eşinizin bebek bakımı konusunda yetenekli olduğu alanlarda bebekle onun ilgilenmesine engel olmayın.

Bazı çevrelerden kadınların bebek bakımı konusunda daha yetenekli olduğu bu işe erkekleri karıştırmamaları gerektiği gibi cinsiyetçi yaklaşım ve görüşler duyabilirsiniz. Doğru olmayan bu sözlere kulak asmamalı, bebek bakımı konusundan emzirmek dışında annelerin yapıp babaların yapamayacağı hiçbir şey olmadığını unutmamalısınız. Bazı anne veya babalar bebek bakımı konusunda bir diğerine kıyasla daha yetenekli olabilir ancak çaba gösterilerek bebek bakımı konusunda herkes yeterli bir seviyeye gelebilir.

Bebeğiniz için yaptığınız şeylerin yetersiz olduğunu düşünüyor, onun için yaptığınız şeylerin bebek için ne kadar değerli ve faydalı olduğunu fark etmiyor olabilirsiniz. Unutmayın ki bebeğiniz, onun için yaptıklarınızın ne kadar değerli olduğunun farkında olacaktır.

Bebek bakımı konusundaki bazı şeyler için eşinizden daha az yetenekli olabilir, her şeyi eşiniz kadar rahat ve kolayca yapamıyor olabilirsiniz. Bunun, sürekli böyle devam edeceği anlamına geldiğini düşünmemelisiniz. Bebek bakımında zamanla kendinizi geliştirerek ve kendinize şans tanıyarak bebek bakımı için eşinizde olan yeteneklere yakın bir seviyeye gelebilir hatta bazı şeyleri ondan daha iyi yapmaya başlayabilirsiniz.

Ebeveynler arası iş bölümü ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler