Ebeveynler Arası İş Bölümü

by Bebek Melekleri

Ebeveynler arası iş bölümü kesinlikle olmalıdır. Ebeveynlerden birinin çalıştığı ailelerde çalışan ebeveyn, evde olduğu sürede bebek bakımına yardım etmezse evde kalan ebeveyn için büyük zorluklar doğabilir. Bunun için eşinizden yardım istemeye çekinmemeli, bebek bakımının çoğunlukla dışarıda çalışılan işlerden daha yorucu bir iş olduğunu unutmamalısınız.

Bebek bakımında, sorumluluğu üstlenen kişinin alacağı her yardım, onun için büyük kolaylık sağlayacaktır. Ebeveynlerden birinin çalıştığı ailelerde çalışan ebeveyn, bebek bakım sürecine dâhil olmak istemez veya evde bebek bakımını üstlenen ebeveyn, eşi gün içinde yorulduğu için ondan yardım istemeye çekinebilir. Unutulmamalıdır ki bebek bakımı da son derece zahmetli ve yorucu bir iştir. Ev dışında çalışan ebeveynin eve geldiğinde ev işlerine veya bebek bakımına yardım etmemesi gerektiği gibi bir durum söz konusu olamaz. Unutulmamalıdır ki ihtiyaçları karşılanması gereken bebek her iki ebeveyne de aittir ve bebek bakımı işinin paylaşılması gerekir. Çalışan ebeveyn bebek bakımı konusunda bilgili ve tecrübeli olmasa bile ondan görülecek her yardım evde kalıp bebek bakımı sorumluluğunu büyük ölçüde üstüne alan ebeveyne büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Ayrıca her ebeveyn için kendi bebeğine bakmak, onun ihtiyaçları giderildikçe bebekte oluşan mutluluğu görmek tüm yorgunluğu yok edecek, her ebeveyni mutlu edecektir.

Ebeveynler arası iş bölümü nasıl yapılmalıdır?

Ebeveynler arasında iş bölümü yapmak bu süreci büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Çalışan ebeveynin evde olduğu sürede ona daha az da olsa sorumluluk vererek bu dönemdeki kendi iş yükünüzü azaltabilir, işleri daha kolay hâle getirebilirsiniz. Bunun için öncelikle eşinizle yardıma ihtiyacınız olduğu konusunda konuşmalısınız. Eşiniz kendi işinin getirdiği stresten, başka düşüncelerden veya sizin bebeğin tüm ihtiyaçlarını rahatça karşıladığınızı düşündüğünden yardıma ihtiyacınız olduğunun farkında olmayabilir. Onunla konuşarak bu konu hakkında yardım talep etmelisiniz.

Çalışan ebeveyn, bebek bakımını yapamayacağını düşündüğünden dolayı şimdiye kadar size yardım etmeyi aklından geçirmemiş olabilir. Eşinize bebek bakımı veya ev işleri konusunda bazı yöntem veya teknikler öğreterek hem onun öz güven kazanmasını hem de işleri yapabildiğini görmesini sağlayabilirsiniz. Başlarda bebek bakımı konusunda tecrübesiz olan ebeveyn zorlansa da zamanla pratikleşecek ve bu işleri kolayca halletmeye başlayacaktır. Bu süreçte eşiniz hata yapsa bile bu hatalar bebeğinizi tehlikeye atacak seviyede olmayabilir. Bu durumlarda ona kızıp hiçbir şey yapmamasını söylememeli, hatalarını nazikçe belirtip telafi etmesini sağlamalısınız. Bebekle eşinizi zaman zaman yalnız bırakarak onun bebeğin problemlerini kendi başına halletmesi için zaman yaratabilir, bu konuda kendine olan güveninin artmasını sağlayabilirsiniz.

Ebeveynin bebekle yeterli vakit geçirememesi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler