Ebeveynin Bebekle Yeterli Vakit Geçirememesi

by Bebek Melekleri

Ebeveynin bebekle yeterli vakit geçirmesi önemlidir. Çalışan ebeveynler, bebek bakımının tüm yükünü eşlerine yüklediklerini ve bebekle gereken zamanı geçirmediklerini düşünebilir. Böyle düşünen ebeveynler, bebekle geçirme fırsatı buldukları zamanı mümkün olduğunca kaliteli geçirerek ve bebek bakımına yardımcı olarak rahatsızlık duydukları bu düşünceden sıyrılabilir.

Ebeveynin bebekle yeterli vakit geçirememesi ne gibi sonuçlar doğurur?

Çalışan ebeveynler, eve geldiklerinde gevşemek rahatlamak, vaktini dinlenmeye ayırmak, fakat tüm gün çalıştıklarından dolayı eşlerine yükledikleri zor görevi de paylaşmak isteyecektir. Bazen de çalışan ebeveyn, eve geldiğinde bebek bakımını üstlenmesi için baskı görüyor fakat yorgun olduğundan dolayı bu duruma pek yanaşmak istemiyor, eşinin kendisine uyguladığı baskıdan rahatsızlık duyuyor, bunun adil olmadığını düşünüyor olabilir. Bebekle ilgilenmek, onunla ilişkinizin kuvvetlenmesi, bebeğinizi daha yakından tanıma fırsatı oluşturması hatta uzanmaktan veya kestirmekten daha dinlendirici ve rahatlatıcı olabilmesi açısından önem taşır. Çoğu dinlenme yöntemi, bebekle ilgilenirken duyacağınız sevgi ve ilgiyle karşılanma, onunla beraberken hissettiğiniz mutluluk duygusu kadar etkili olmayacaktır. Bebeğinizle ilgilenip onu mutlu gördüğünüzde günlük sıkıntılarınızı unuttuğunuzu ve gevşediğinizi görebilirsiniz. Tabii ki bebekler her zaman mutlu ve keyifli olamayacaktır ve bebek bakımının da kendine göre zorlukları bulunabilmektedir. Ancak unutmayın ki bu zor görevi eşiniz tüm gün boyunca gerçekleştiriyor hatta gün içinde sizden daha çok yoruluyor olabilir.

Bebek bakımı dışında halledilmesi gereken günlük işler de olacak ve evde bulunan ebeveyn bunları da halletmek zorunda kalacaktır. Çalışan ebeveyn eve geldiğinde bebekle mümkün olduğunca ilgilenirken evde bulunan ebeveyn de günlük işleri halledebilir. Bu şekilde, çalışan ebeveynin bebekle ilişkisinin kuvvetlenmesi ve onunla kaliteli zaman geçirmesi için gerekli vakti oluşabilir. Aynı zamanda evde bulunan ebeveynin bebek bakımı dışında işlerle ilgilenerek biraz olsun rahatlaması ve kafasının dağılması da sağlanabilir.

Çalışmak zorunda olduğunuzdan bebeğinize yeterince zaman ayıramıyor olabilirsiniz. Bunun için zaman yaratmaya çalışmak, bu dönemde planlamanız gereken şeylerin başında gelmelidir. Bebeğinizin uyanık olduğu vakitlerle sizin çalışma saatleriniz çakışıyorsa onu uyanıkken yakalamaya özen göstermelisiniz. Saatlerinizi bebeğinizin uyku düzenine göre esnetmeniz onun mutluluğunu artırırken sizin de daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Bazı araştırmalara göre her iki ebeveyninden de yeterli ilgiyi gören bebekler, altı ay civarında uygulanan testlere göre daha mutlu ve zihinsel gelişim açısından daha önde olmaktadır.

Ebeveyn ile bebek arasındaki bağ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler