Ebeveyn İletişiminin Çocuğa Yansıması

by Bebek Melekleri

Ebeveyn iletişiminin çocuğa yansıma ihtimali çok yüksektir. Aile içi sorunlarda, çocuğunuzun karşılaştığı tablo üzerine uzmanlarımız makale kaleme aldı. Konunun ayrıntıları için makalemize göz atabilirsiniz.

Toplumumuzda birçok konuyla ilgili, anne babaların savunmasız kaldığı noktalar oluyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte farkındalığımızın artmış olması neticesinde, aile içi düzende ne yapılıp ne yapılmaması gerektiği biliniyor. Çocukların önünde şiddetli kavga edilmemesi konusu da bilinen gerçeklerden biridir.

Özellikle 3-6 yaş grubu çocuklarda “gözlem üzerine öğrenme” etkili bir rol oynuyor. Eğer çocuk, aile içi bir sorunda şiddetli bir tartışma ortamına maruz kalıyorsa, ileride kendi yaşadığı problemlerin çözümünü de kavga olarak görebiliyor. Bu aşamada hep hatırlanması gereken; çocukların mekanizmalarının bir video kayıt cihazı gibi çalışması ve anne-babaların da bu çekilen görüntüde başrol olduğu gerçeğidir.

Anne-baba arasında hiçbir sorun yokmuş gibi davranmak, yapılması gereken değildir. Çünkü bu davranış yaşanan durumu yok saymaya girer ve dürüst bir mesaj vermez. Ayrıca ileriki yaşlarda yetişkin olacak çocuğunuzun, kendi sorunlarına çözüm üretememesine neden olur ve gerçeklik algısı çarpıklaşır.

Bu durumlarda izlenecek yol, çocuğa yaşıyla paralel olarak, anne ve babanın sorun yaşadığını, ama çözmek için ellerinden geleni yaptığını söyleyerek güven duygusunu beslemek ve aile bağlarını güçlendirmektir. Siz bu işin pratiğini yaptıkça, aslında kendinizi de bu kavga ortamından uzaklaştırmış ve dolayısıyla sağlıklı iletişim kurmaya hazırlamış bulunuyorsunuz. Tahmin ediyorum ki bazı annelere bu yöntem yapılması zor bir eylem gibi gözüküyor.

Bazı anne-babalar, ebeveyn arasında ne olup bittiğini çocuğuyla paylaşmak istiyor, bunu bilmeye her ayrıntısına kadar hakkı olduğunu düşünüyor. Temel olarak ben de sizinle aynı inancı paylaşıyorum, sadece bunu yeniden çerçevelememiz gerekiyor. Onların, bu sorunları korku ve kaygı ortamında öğrenmesinden ziyade, güven duygusunu hissettikleri, sakin bir ortamda paylaşmayı hedefliyoruz.

Doğumun ardında bağlanma eksikliği yaşanması ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler