Dördüncü Ayda Bebeğiniz Neler Yapabilir?

by Bebek Melekleri

Dördüncü ayda bebeğiniz bazı şeyler yapabilir. Bu bölümde dördüncü ayda bebeğinizin sergileyebileceği davranışları inceleyeceğiz.

Bu dönemde bebeğin fiziksel gelişimi hızla devam etmektedir. Bebeğinizin davranış ve becerilerinin bu dönemde çeşitlilik göstermeye başladığını gözlemleyebilirsiniz.

Dördüncü ayda bebeğinizin yapabilecekleri nelerdir?

Dördüncü ayın sonuna gelindiğinde bebeğiniz sesli bir şekilde gülebilir, karın üstünde yatarken başını 90 derecelik açıyla yukarı kaldırabilir, sırt üstü pozisyonda yatarken yüzünün 15-16 cm üstünden tutulan bir şeyi sağdan sola takip edebilir. Bebeğiniz, bu gelişim aşamalarındaki davranışlardan bir veya birkaçını sergilemiyorsa bir uzmana danışmak faydalı olacaktır. Bebeğinizin bu davranışların bazılarını sergilememesi kimi zaman bir sorun olduğuna işaret edebilse de bu gibi durumların çoğu zaman bebek için normal olduğu gözlemlenmiştir.

Dördüncü ay içinde bulunan bütün bebekleri aynı şartlarda değerlendirmek hata olacaktır. Örneğin prematüre bebeklerin yukarıda bahsettiğimiz davranışları dördüncü aydan daha geç dönemlerde sergilemesi anormal bir durum değildir.

Dördüncü aya gelindiğinde bebeğinizin yapması olağan davranışlarından bazılarını bir ses duyduğunda sesin geldiği yöne doğru tepki vermesi, kafasını her yöne sorunsuz bir şekilde döndürebilmesi, destekle dik duruma getirildiğinde başını tutabilmesi, zeytin gibi küçük nesneleri fark edebilmesi, keyifli olduğu zamanlarda neşesini belli eden sesler çıkarabilmesi, aynı şekilde mutsuz ve huzursuz olduğunda ise bunu net bir şekilde gösterebilmesi, bir cisme veya nesneye uzanıp ona ulaşabilmesi, bebeğinizin “agu” gibi anlamsız ses ve ses kombinasyonlarını çıkarmaya başlayabilmesi, bebeğinizin ellerinden tutup ona destek vererek oturttuğunuzda kafasını gövdesi ile aynı seviyede tutabilmesi, bir yöne doğru yuvarlanabilmesi, yakınında bulunan oyuncak gibi nesneleri yakalayabilmesi, karın üstü pozisyonda yatarken, kollarından destek alarak göğsünü ve vücudunun küçük bir kısmını yukarı kaldırabilmesi olarak sıralayabiliriz.

Bunların dışında, dördüncü aya gelen her bebekte görülmese de bu gelişim döneminde bazı bebekler destek olmadan oturabilir, önündeki, onun ilgilendiği bir nesneyi almaya kalktığınızda itiraz edebilir, dik bir şekilde tuttuğunuzda bacaklarına kuvvet verebilir.

Bahsettiğimiz bu davranışların yanı sıra bebeğinizin sizi artık ilk üç aya oranla daha fazla anladığını unutmamalısınız. Bu ayda bebeğiniz ilk üç aya göre daha düzenli uyur. Uyku sırasında görülen ağlamalar ve gaz problemleri azalır veya tamamen sona erer.

Üçüncü ayda sizi neler bekliyor ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler