Doğum Sonrasında Annenin Yaşayabileceği Durumlar

by Bebek Melekleri

Doğum sonrasında annenin yaşayabileceği bazı sıkıntılar vardır. Bilinçli olmak bu sıkıntıların aşılmasında önemlidir.

Doğum sonrasında annenin yaşayabileceği sıkıntılar nelerdir?

İdrar Yaparken Zorlanma

Birçok kadın doğumun ilk saatlerinde idrar yapmakta güçlük çekebilir. Bir kısmı tuvalete gitmek istemezken, bir kısmı ise tuvaletinin geldiğini hissedip de idrar yapamadan tuvaletten çıkar. Bir grup kadın ise idrar yaptığı esnada ağrı ve yanma hissederler.

Doğumu takiben yaklaşık sekiz saat içinde idrar çıkışı olmadığı takdirde, sonda takılabilir. Bazı yöntemlerle bu süreci kolaylaştırabilirsiniz. Hafif bir yürüyüş yapmak, yeterli miktarda sıvı almak, tuvalete yalnız gitmek, tuvalete gidemeyecek kadar kötü durumdaysanız lazımlık kullanmak, tuvalete girdiğinizde lavabonun musluğunu açmak idrar yapmanızı kolaylaştıracak pratik önerilerdir.

Bağırsak Hareketleri

Doğum sonrası ilk dışkılama, loğusalık döneminin önemli aşamalarındandır. Çoğu kez beklenildiği kadar erken görülmez. Hem fiziksel hem de psikolojik birçok faktör, doğum sonrası normal bağırsak fonksiyonlarının geri dönmesini geciktirir. Bunun bir sebebi, atılımda önemli rol oynayan karın kaslarının, doğum sırasında gerilmesiyle, görevlerini yerine getirememeleridir. Bir başka sebep, bağırsakların doğum sırasında hırpalanmış olmaları ve bunun sonucunda hareketlerinin azalmasıdır.

Sisteminizin tekrar düzene girmesi kendiliğinden gerçekleşse de bu düzenlemeyi hızlandırmak ve kolaylaştırmak amacıyla uygulayabileceğiniz birkaç yöntem vardır. Öncelikle endişeye kapılmamanız oldukça önemlidir. Aynı zamanda lifli gıdalar tüketip bol miktarda sıvı almalısınız. Koridorlarda kısa yürüyüşler yapın. Sıkışma hissi geldiği an tuvalete gitmeniz gerekebilir. Tuvalette ıkınmak doğum sonrası yaraların açılmasına sebep olmaz ancak hemoroit gelişimine sebep olabilir, bu konuda dikkatli olun.

Doktorunuz bu durum için dışkı kıvamını yumuşatmak için ilaç önerebilir. İlk dışkılama olduğu zaman rahatlama duyacaksınız. Dışkı kıvamı yumuşadıkça ve dışkılama düzene girdikçe bu sıkıntılarınız ortadan kaldıracaktır.

Hemoroit

Hemoroit (basur), rektum veya anüse ait varikosel venlerdir. Acıma, kaşıntı veya yanma yapabilir aynı zamanda kanayabilirler. İç hemoroitler, rektumun derin bölgelerinde oluşur, dış hemoroitler ise anal sfinkterin hemen arkasında, deri yüzeyinden görünür hâlde bulunurlar. Hemoroitler, çoğunlukla hamilelik döneminde, özellikle son üç ayda meydana gelir.

Bu süre zarfında bazı önlemler almak rahatsızlığı azaltabilir ve iyileşmenizde fayda sağlayabilir. Düzenli olarak mutlaka tuvalete gidin. Sıcak veya soğuk uygulaması yapmak faydalı olabilir. Perine bölgesinin temiz tutulması çok önemlidir. Sırt üstü yerine yan dönerek uyumayı veya dinlenmeyi tercih edin. Uzun süre ayakta kalmaktan ve oturmaktan kaçının. Kegel egzersizi yapmanız bölgenin kan dolaşımını düzenler ve hemoroitin iyileşmesinde fayda sağlar. Doktorun yazmış olduğu medikal fitiller veya yerel aneztetik ilaçlar kullanın. Hemoroitler dışarı çıktığında hemşireden nasıl içeri girdiğini öğrenin. Bunlara rağmen rahatsızlığınız devam ederse tedavi için doktorunuzu bilgilendirin.

Bebeğiniz hasta olursa yapmanız gerekenler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler