Doğum Sonrası Depresyona Sebep Olabilecek Durumlar

by Bebek Melekleri

Bazı araştırmalara göre yeni doğum yapan annelerin ortalama %15’inde doğum sonrası depresyon gözlemlenmektedir. Bu duruma çoğunlukla hormonal değişimler sebep olur ve sıklıkla kısa süre içinde sonlanır.

Doğum sonrasında görülebilecek depresyonun birden çok nedeni vardır. Bunlar genellikle hormonal sebepler olduğu gibi bunlardan başka birçok nedenden daha söz edilebilir.

Doğum sonrası depresyona sebep olabilecek durumlar nelerdir?

Hormonal sebepler dışında doğum sonrası depresyona sebep olabilecek başlıca nedenler arasında, özellikle gebelik süreci sıkıntısız geçen annelerde dokuz ay boyunca bu duruma alışması ve doğum sonrasında hissedilebilecek boşluk duygusu sebep olabilir.

Bebek doğduktan sonra, gebelik döneminde bol miktarda ilgi görmeye alışık olan anne, tüm ilginin bebeğe gösterildiğini gördüğünde depresyon gibi durumlar yaşayabilir.

Doğumun ardından bebeğiyle evine gidip onunla ilgilenme hayalleri kuran annenin, doğumdan sonra bir süre hastanede kalması gerekebilir. O zamanlar bebeğiyle ilgilenemediği durumlar da depresyona sebep olabilir. Eğer bebek, annenin ilk çocuğu değilse evde kalan büyük çocuğundan uzakta kaldığı ve onunla ilgilenemediği hissi de doğum sonrası depresyona sebep olabilir. Anne eve döndükten sonra özellikle yardım alacağı birileri bulunmayan. Bu durumda anne yüklendiği sorumluluk karşısında şaşkınlık yaşayabilir. Kendinde tüm bu sorumluluğu yerine getirecek enerjinin olmadığını düşünüp kendini yetersiz hissederek ve bu durumdan endişe duyarak depresyona girebilir.

Her anne, doğumdan önce bebeğinin nasıl görüneceğini merak eder ve bununla ilgili hayaller kurar. Doğumdan sonra bebeğin, annenin hayal etmediği gibi görünmesi veya ona sarılmak, onu kucaklamak için bebeğin çok küçük olduğunu görmesi depresyona sebebiyet verebilir.

Bebek bakımı son derece yorucu ve zahmetli bir süreçtir. Ebeveynlerde, özellikle bebek doğduktan sonraki ilk zamanlarda sık sık uyanması gereken annelerde görülebilecek uykusuzluk ve yorgunluk depresyona sebep olabilecek durumlar arasında yer alabilir. Yorgunluğun sebep olabileceği çeşitli fiziksel ağrılar ve rahatsızlıklar, doğum sonrası sancılar da annelerde yaşanması olağan durumlar olup depresyon nedeni olabilir.

Bebeğin doğumunun ardından sosyal yaşantı da büyük ölçüde değişecektir. Artık vaktinin çoğunu bebeğine harcamak zorunda kalan annede eski yaşantısına özlem duyacağı hissi oluşabilir. Hatta hamile kalmayı istemediği bir dönemde bebek sahibi olan annede suçluluk duygusu gelişip annenin depresyona girmesine neden olabilir.

Tüm bunların dışında bebekle ilgisi olmayan bazı nedenlerden dolayı da annede doğum sonrası depresyon gözlenebilir. Doğum sonrası depresyon görülen annelerin bir uzmana başvurarak bu süreci mümkün olduğunca çabuk atlatması sağlanmalıdır.

Doğum sonrasında cinsel isteksizlik ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler