Diş Doktoru Korkusu

by Bebek Melekleri

Birçok çocuk diş hekiminden korkar. Çocuklukta başlayan diş hekimi korkusunun yetişkinlikte de devam etmemesi için çocuğun korkusunu yenmede anlayışlı ve çözümcü yaklaşım ön koşuldur. Diş doktoru korkusu nasıl yenilir?

Diş Doktoru Korkusu Çocuklarda Neden Olur?

Ağız ve diş sağlığı denildiğinde yalnızca ağız içi bakımı ya da görsel temizlik olarak düşünülmemelidir. Mikropların vücuda ağız yoluyla yayıldığını bu sayede hastalanmanın daha kolay olabileceği bilincinde olmak gerekir. Uzmanlar çocuklukta başlayan diş hekimi korkusunun yetişkinlik döneminde yerini fobiye bırakabileceğini bu nedenle önemsenmesi ve iyileştirilmesi gerektiğini bildirmektedirler. Ebeveynlerin bu durumda hassas davranması ve çözümcü yaklaşması gerekir. Diş hekiminden korkan çocuğa “Şeker yersen dişlerin çürür ve diş doktoruna gidersin, yaramazlık yaparsan seni dişçiye götürürüm, dişlerini fırçalamazsan diş doktorun sana iğne yapar.” gibi olumsuz ve tehdit içerikli sözler kullanıldığında çocuğun diş hekimi korkusu daha da pekişecektir. Ebeveynin daha önce diş hekimiyle yaşadığı kötü tecrübelerini anlatması çocuğun diş hekimi korkusunu tetikleyeceğinden. Ebeveyn kendisi de korkuyor olsa bile bu korkusunu çocuğa belli etmemelidir.

Bu aşamada çocuğun diş muayenesini yapan hekimin doğru seçilmesi çocuk psikolojisi hakkında eğitimli olması gerekir. Doğru yapılmış ilk diş hekimi müdahalesi çocuğun bilinçaltında olumlu bir iz bırakacak ve çocukta korku oluşmasını bir nebze öteleyecektir. Diş hekimi muayenehanesinin çocuklara hitap eden nitelikte duvar boyalarının pastel renklerde olması, sevimli kahramanlardan oluşan bir süslemeyle dekore edilmesi, çocuğun cinsiyet ve yaşına uygun oyuncakların bulundurulması gibi çocuğun ilgisini çekecek ve olumlu düşünmeye yönlendirecek kapsamda olmasında fayda vardır. Çocuğa ağız ve diş sağlığı hakkında bilgi vermek, ağız ve diş sağlığının korunmasında mutlaka diş hekiminden yardım alınması gerektiği, diş hekiminin iyi bir doktor olduğu ve onun sağlığını korumak için çeşitli müdahalelerde bulunabileceği, gerektiğinde çeşitli ekipmanlar kullanarak ağız içinde çalışabileceğini bunun mecburi ve geçici bir durum olduğunu anlayabileceği üslup ve uygun bir dille anlatmak gerekir.

Çocuğun rahat bir diş hekimi muayenesi geçirebilmesi için diş hekimiyle iletişim kurmasını sağlamak, merak ediyorsa ekipmanları incelemesine fırsat tanımak, oyuncağını yanında istiyorsa müsaade etmek gibi tedbirler alınabilir. Bunun yanında çocuğun diş muayenesi yapılacağı zamanın uyku saatine denk gelmemesi. Soğuk algınlığı ya da gribal enfeksiyon yaşadığı bir dönemde olmaması da işleri kolaylaştıracaktır.

Çocuklarda Konuşma Bozukluğu ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin