Çok İyi Bir Büyük Kardeş

by Bebek Melekleri

Çok iyi bir büyük kardeş olmak küçük kardeş için önemlidir. Aile hayatınıza yeni katılan küçük üye, kardeşleri tarafından endişelendiğiniz kadar olumsuz karşılanmayabilir. Büyük kardeşler bazen gerçekten mutlu oldukları için bazense gerçek hislerini baskıladıkları için küçük kardeşlerine çok iyi davranır. Ebeveynlerin çocukları arasındaki ilgi, sevgi ve bakım dengesini çok iyi sağlaması, çocukların birbirlerine olan davranışları konusunda da belirleyicidir.

Çok iyi bir büyük kardeş nasıl olunur?

Kimi çocuklar yeni bir kardeşleri olmasını büyük bir mutlulukla karşılar. Klasik küçük kardeş davranışları her çocukta görülmeyebilir. Böyle durumlarda aileleri en az kıskançlık kadar endişelendirebilir. Çünkü bu beklenenden normal davranışlar bazı duyguların baskılandığı fikrini doğurur. Çocuğunuzun küçük kardeşiyle ilgili bazı duyguları baskılıyor olması bu konuda bir şeyler yapmanızı gerekli hâle getirir.

Küçük kardeşle iyi geçinmemek anne ve babalar tarafından onaylanacak türde bir davranış değildir. Bunu bilen büyük kardeş anne ve babası tarafından onaylanmama korkusuyla gerçek hislerini açığa çıkarmamaya çalışabilir. Bu durumda özenli olmanız gereken konu hislerini açığa vurmak için çocuğunuza yeterli şansı sağlayıp sağlamadığınız konusunda emin olmanızdır. Çocuğunuza ara sıra kardeşiyle arasındaki ilişkiyi, mutlu olup olmadığını veya bir sorunu olup olmadığını sormayı deneyin. Çocuğunuz çok içine kapanıksa siz sormadıkça hislerini açığa vurmak konusunda pek de başarılı olamayacaktır.

Çocuğunuzun kardeşi hakkında gerçek düşüncelerini öğrenmek istiyorsanız ara sıra onunla kardeşi hakkındaki düşüncelerinizi söylemeyi deneyebilirsiniz. Bunu yaparken sizin kardeşi hakkında çok ağlıyor olması, hep karnının acıkıyor olması gibi doğal konulardan yakınmanız onun için konuşma konusunda cesaret verici olacaktır. Çocuğunuz böyle durumlarda sizi destekleyici ifadelerde bulunuyorsa ona kızmayın. Hislerinin doğal olduğunu ve bunun için ona kızmayacağınızı samimimi bir biçimde ona hissettirin.

Çocuğunuzun kardeşine çok iyi davranıyor oluşu her zaman korkulacak bir durum değildir. Bunun anlamı sizin aradaki dengeyi çok iyi yürütüyor olmanız olabilir. Küçük kardeşin bakımına dair bazı konularda çocuğunuz hevesli olduğunda dikkat etmeniz gereken yeterlilikleri doğrultusunda bazı görevler vermenizdir. Eğer yapamayacağı şeyleri ondan isterseniz bu kendini başarısız ve yetersiz hissetmesine sebep olabilir.

Yeni bir bebek ilginin çoğunu üzerinde topluyor olsa da kardeşiyle de yeteri kadar ilgilendiğinize emin olun. Bu dönemde çocuğunuzun kardeşi gibi emzik emmeye veya tuvalet eğitim konusunda sıkıntılar yaşamaya başlaması bazı duygularını bastırdığının işaretçisi olabilir. Bu tür davranışlar gözlemliyorsanız çocuğunuza özel zamanlar ayırın ve sevginizi hissettirin.

Çocuklarla iletişimin temel noktası ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler