Çoğul Bebek Sahibi Ebeveynlerin Kendine Zaman Ayırması

by Bebek Melekleri

Bebeklerinizle birlikte geçirdiğiniz yılların ardından onlarsız bir hayatın düşünülmesi imkânsız gelmektedir. Çoğul bebek bakımı diğer ebeveynlere göre daha fazla emek verdiğiniz bir süreç olsa da zamanla ebeveynlik görevleriniz azalacak ve rahatlayacaksınız.

İleride gelecek, daha rahat zamanların düşüncesi anne babalar için inanılması henüz güç bir konu olsa da bu durumdan emin olabilirsiniz. Ancak bu gerçekleşene kadar kendinize de iyi bakmanız bebeklerinize daha iyi ebeveynlik yapmanızla doğru orantılıdır. Aşırı yorgun ve bitkin bir anne babanın çocuk bakımı yeterli olmayabilir. Kendinize ait zamanınızın olmaması, özellikle ilk iki yılda ebeveynleri çeşitli bunalım durumlarına veya depresyona sokabilir. Bu olağan bir durumdur. Bu gibi durumlarda profesyonel bir destek almak hem size hem de bebeklerinizin bakımına fayda sağlayacaktır.

Çoğul bebek sahibi aileler kendilerine nasıl zaman yaratabilirler?

Unutmamanız gerekir ki bebeklerinizin dünyaya gelmesi ve size büyük bir sorumluluk yüklemesi, kendinize vakit ayırmamanıza neden olmamalıdır. Kendinize bakmanız ve buna önem vermeniz yapacağınız en önemli davranıştır. Yaşamınızı kolaylaştıracak birkaç adımı bilmenizde bu nedenlerle fayda vardır. Her şeyden önce yeteri kadar uyumalı ve dinlenmelisiniz. Bunun için yapabilecekleriniz arasında vardiya düzeni kurmak veya gece bakımını eşinizle değişmeli olarak gerçekleştirmek vardır. Akrabalardan yardım istemek, bebekler uyurken uyumak, ikizlerin beslenme ve uyuma düzenlerinin aynı olmasını sağlayabilmek, bebeklerin aynı anda uyuması için evde çeşitli düzenlemeler yapmak (ışıkları aynı anda kapatmak ya da loşlaştırmak) gibi adımlar daha fazla dinlemenizi sağlayabilmektedir.

Bebeklerinizle geçireceğiniz ilk haftalar hem sizin hem de onların geçiş dönemi olacağından her şey daha zor gelebilir. Uykunuzu almanız belki de ilk zamanlarda imkânsız bir hâle bürünecektir ancak umutsuz olmak için bir nedeniniz en kötü durumda bile bulunmamalıdır. Bunun için kaygılı olmak yerine yardım alabilirsiniz. Bazı aileler bebek bakımı konusunda bebek bakıcılarından yardım alırlar. Bu tarz bir yardım almanın mümkün olmadığı zamanlarda ise akrabalardan veya yakın arkadaş çevresinden destek talep edilebilir.

Bazen bebek bakımının üzerinize yüklediği sorumluluk sizi yorabilir. Yorgunluk sonucunda, pişmanlık duygusu bile duyabilirsiniz. Bu duygu durumları çok normal olmakla birlikte kendinizi suçlu hissettirmemelidir. Bazen de ebeveynliğin getirdiği yükler evliliğe ve kadın-erkek ilişkilerine zarar verebilmektedir. Aile içindeki rollerin neler olduğu konusunda açık olmak ve esnekliği sağlarken iletişimi korumak, yaşayacağınız sorunları çabuk atlamanızı sağlayabilir. Böyle durumlarda eşinizle birlikte zaman geçirmeye çalışabilir ve basit programlarınızı yerine getirerek ilişkinizi, sevginizi tazeleyebilirsiniz.

Zehirli maddelere karşı önlem almak ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler