Çocukların Uyku Alışkanlıkları

by Bebek Melekleri

Çocukların büyüdükçe daha çok düzene giren uyku alışkanlıkları ebeveynlerin uyku alışkanlıklarına uymayabilir. Bu durum sakin ve sabırlı bir yaklaşımla zamanla düzene girecektir.

Çocukların uyku alışkanlıkları hangi sıklıkla değişir?

Çocukların gece uykularından uyanmaları normaldir. İngiltere’de yapılan ulusal bir araştırmaya göre 1 yaşında olan çocukların ¼’nün bir hafta içinde 5 gece boyunca sürekli uyandığı tespit edilmiştir. Bu durumun altında yatan birçok neden vardır. Mesela çocuğun gün içindeki uyumaları gece deliksiz uyumasını etkileyebilir. Çocuk gece uyumada zorlanıyorsa ebeveyn gündüz uykularının süresini azaltabilir.

1 yaşına gelene kadar çocuğun gün içinde iki kez gündüz uykusuna, gece de uzun bir uykuya ihtiyacı vardır. 2 yaşına geldiğindeyse gün içinde sadece bir kere uyuması yeterli olacaktır. Gün içindeki uykuları 1-3 saat arası olabilir. 3 yaşına geldiğinde öğlen yemeğinden sonra hâlâ bir saat uyku isteyebilir.

Çocuk gündüz uykusunu akşamları geç saatte alırsa yatma zamanında kaymalara sebep olabilir. Ebeveynler gündüz uykusunu ayarlayabiliyorsa 15.00’dan sonrasına sarkmasını engellemeye çalışabilir. Çocuk gündüz uykusunu iyi bir şekilde alamazsa yatma zamanı geldiğinde çok fazla yorgun olacağı için huysuzlaşıp yatağa gitme konusunda da inatlaşabilir. Bu sebeple gündüz uykusuyla gece uykusu arasındaki dengeyi ayarlamak önemlidir.

Ebeveyn, yorgun ve asabi çocukla uğraşmakta zorluk çekebilir. Bu durumu ortadan kaldırmak için çocuk asabileşmeden yatma zamanı rutin hâle getirilebilir. Yatmakta sıkıntı çıkaran çocukların ebeveynlerini yorması normaldir. Ebeveyn bu gibi durumlarda çocuğu ve onda yaşanan değişimleri anlayamayabilir. Bazen ebeveynin çocuğuyla yaşadığı problemleri uzman bir doktor, aile ya da arkadaşlarıyla konuşması olaya farklı bakmasını sağlayarak yardımcı olabilir.

Çocuğun uykusuz olması aynı zamanda ebeveynin de uykusuz olmasını beraberinde getirir. Ebeveynin uykusuzluktan dolayı aşırı yorgun olması çocuğa karşı olan tutarlı davranışlarını etkileyebilir. Bu durumu düzeltebilmek için ebeveyn de çocuğun gündüz uykusu vakitlerinde uyuyabilir ya da uyku eksikliğini gidermek için başkasından destek alabilir. Yine çocukları uyku problemi yaşayan ebeveynler, uyku günlükleri tutarak fark ettikleri ayrıntıları not alabilir ve bir uzmana danışarak neler yapılabileceğini öğrenebilir.

Ebeveynler, çocuk yaramazlık yaptığında ona ceza vermek için yatağa göndermemelidir. Bu, çocuğun uykuyu ve yatağı kötü şeylerle bağdaştırmasına yol açabilir. Çocuğun yatağıyla kavgalı değil barışık olması sağlanmalıdır.

Her yetişkinin uyku düzeni ve alışkanlıkları farklı olduğu gibi her çocukta da farklılık gösterebilir. Bazı çocuklar diğerlerinde daha çabuk uykuya dalabilir, bu normaldir. Ebeveynler, çocuklarını diğer çocuklarla karşılaştırmamalıdır.

Çocukların Durmak Bilmeyen Enerjisi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin