Çocukların Kapasitesine Uygun Aktiviteler Planlamak

by Bebek Melekleri

Çocukların kapasitesine uygun aktiviteler planlamak önemlidir. İki yaş civarında bulunan çocukları fazla zorlamadan onlara uygun aktiviteler gerçekleştirmek, bir şeyler öğrenmesi için çabalamak faydalı olacaktır.

Çocukların kapasitesine uygun aktiviteler nasıl seçilir?

Bazı ebeveynler iki yaş civarında bulunan çocukların sosyalleşmesi, bir şeyler öğrenmesi için onları sürekli aktivite sınıfları veya buna benzer çeşitli kurslara yollamanın faydalı olacağını düşünür. Ancak bu dönemde bulunan çocukları kapasitelerinden daha fazla zorlamak sadece kısa vadede mutsuzluğa neden olmaz, uzun vadede de ilgisi ve yeteneği olan şeylerden soğumasına sebep olabilir. Çocuklar ihtiyaç duydukları öğrenmeyi veya sosyalleşmeyi evde de rahatlıkla gerçekleştirebilir. Bir çocuğa uygun programı belirlemek, çocuğu en iyi şekilde gözlemleme şansı olan ebeveynlerin sorumluluğunda olmalıdır. Örneğin kreş veya oyun sınıfı gibi yerlere giden çocukları hafta sonları da kurslar gibi dışarıda çeşitli aktivitelerde bulunmasına zorlamak çocuk için can sıkıcı bir durum oluşturabilir. Evde kalan çocukların sosyalleşmesi içinse zaman zaman kurs veya benzeri yerlere devam etmesi onun sosyalleşmesi için yeterli olacaktır.

Çocukların dönemine uygun gelişim sürecinde öğrenmesi ve kazanması gereken yetenekler için oyun sınıfı gibi yerlere sürekli olarak devam etmesine gerek yoktur. Evde de bu süreçte öğrenmesi gereken şeyleri rahatlıkla öğrenebilirler. Ancak çocuğunuzu böyle bir yere göndermek istiyorsanız bazı konulara dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

Çocuklar için var olan bu tür yerlerin tek amacı çocuğun buradan keyif alması olmalıdır. Onu bu tür yerlere kaydettirmeden önce onun burada bulunmaktan keyif alacağından emin olmanız faydalı olacaktır. Bu tür yerlerde asla çocuklara bir şeyler yaptırmak için baskı yapılmamalıdır. İsteksiz görünen çocuklar cesaretlendirilmeye çalışılması, eğer hâlâ istemiyorsa aktiviteler sırasında onların seyirci olarak kalmalarına izin verilmelidir. Çocuğunuzun gününü geçirip sosyalleşeceği bu yerlerin onun yaşına uygun ve güvenilir olmasına dikkat edilmelidir. Örneğin iki ve üç yaşlarındaki çocukların beş altı yaşlarındaki çocuklarda aynı yerde bulunması ve aktiviteler gerçekleştirmesi onlara yarar yerine zarar getirebilir, olumsuz yönde etkileyebilir.

Kreş, aktivite sınıfı gibi yerler çocuğun tek bir özelliğinin üzerinde yoğunlaşmak yerine çocuğun genel gelişimine katkıda bulunmalıdır. Ayrıca çocuğunuz bu tür yerlere devam ederken onda yorgunluk, rahatsızlık, isteksizlik gözlemlediyseniz devam etmesi için ısrar etmemeli, bu süreci sonlandırmalısınız.

Çocukların odasını toplaması ve temizlemesi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler