Çocuklar Büyürken İstekleri

by Bebek Melekleri

Çocuk gelişimsel sıçrayış dönemlerinde yaşadıkları karşısında büyük şok yaşayabilir çünkü tanıdığı dünya karmaşıklaştırmıştır. Ebeveynler bu dönemleri iyi takip etmeli, çocuklara durumla başa çıkmaları içi yöntemler sunmalıdır. Çocukların büyürken istekleri farklı olabilir.

Çocukların büyürken istekleri nelerdir?

Kısa bir süre ebeveyn kendini çocuğun yerine koyduğunda aslında onu çok iyi anlayacaktır. Bir düşünün, sabah uyanıp her şeyin farklı olduğunu, yaşadığınız dünyanın artık eski bir yer olmadığı hayal edin. Böyle bir durumla karşılaşınca nasıl ki yetişkinler şok geçirecekse çocuk da aynı şoku geçirmektedir.

Bu dönemde çocuğun istediği tek şey vardır: Kendini güvende hissettiği birine (ki o genelde anne olur) sıkıca sarılmaktır. Çünkü tensel temas onların huzur buldukları yerdir.

Her bebek farklı olacağı için yeni girdikleri dünyada edindikleri becerileri algılama yöntemleri de birbirinden farklı olacaktır. Hepsinin bir zamanı vardır. Belki birkaç haftalık ileriye ya da geriye doğru kaymalar olabilir ama ebeveyn, çocuğu zamanı gelmedikçe bu becerileri göstermesi için yönlendiremeyecektir.

Bebeğini en iyi tanıyan kişi, ebeveynidir. Nitekim çocuk da en çok ona güvenir, çünkü kısacık hayatında en çok onunla zaman geçirmiş, en çok onu tanımıştır. Gelişimsel süreçte ağlama krizleri geçirmesi normaldir. Bazen hiç susmadan ağlayacak ve tüm gün, annesinin kucağından inmek istemeyecektir. Hatta büyüdükçe ebeveyninin yanında olmak istemeyi her zamankinden daha fazla isteyecektir. Ebeveyn, çocuğun ilk bebeklik zamanlarına döndüğünü bile düşünebilir. Aslında tüm bu yaptıkları onun huzur, rahatlık istediğinin belirtileridir. Çocuk kendini ancak bu şekilde güvende hisseder.

Ebeveyn, çocuk birdenbire ağlamaya başlayınca endişeye kapılabilir, rahatsızlandığını düşünebilir ya da ona kızabilir. Ne yaparsa yapsın çocuğu eski hâline döndüremeyebilir. Daha da kötü olmaması için sürekli gözetim altında tutulan çocukta birtakım değişikler olduğu fark edilir. Ebeveyn, çocuğunun değişmekte olduğunu ancak o zaman anlar, fakat çocuk bir süredir bu durumun içindedir.

Çocuğun bu döneminde onun ihtiyaçlarını karşılayabilecek, üstesinden gelmesini sağlayabilecek kişi, annesidir. Anne, bebeğinin kendisine yolladığı mesajları anlamlandırabilirse onun gelişmesine olanak sağlayabilir. Belki çocuk, ebeveynin oynattığı oyunu sevmiyordur ya da keyif aldığı şeyden nefret ediyordur. Bu sebeple çocuk iyi takip edilmeli, istediği şey konusunda yönlendirilmelidir. Çünkü çocuk ancak annesinin yardımıyla yaptığı şeyden keyif alır hâle gelir.

BEBEKLER DÜNYAYI SESLE KEŞFEDER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

çocukların-istekleri

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin